Voskové srdce pro Václava Havla se z Uherského Ostrohu přesune do Litomyšle

Češi zapalují svíčky za Václava Havla. První porevoluční prezident zemřel přesně před dvěma lety. Právě tehdy vzniklo z vyhaslých svící obří voskové srdce, které se stalo jedním ze symbolů prezidentova odkazu. Nejprve putovalo republikou, dnes je v Uherském Ostrohu. Ani tam ale nezůstane natrvalo, v dubnu se přesune do zámku v Litomyšli.

Spoluautor myšlenky i díla samotného Roman Švejda schází po několika schodech do sklepení zámku. Důstojně osvětlené dvoumetrové srdce vidělo za půl roku okolo osmi tisíc lidí. 

„Když jsme tu věc začali dělat a když vznikla, tak jsme neměli představu tom, jak dlouho o ni bude zájem. To nás příjemně překvapilo, že stále trvá. Znamená to, že nějakým způsobem v lidech rezonuje odkaz Václava Havla a to srdce se do určité míry stalo symbolem,“ říká. 

Při povídání s Romanem Švejdou jej fotí sympatická dáma. Se svým partnerem přijela až z Třebíče, která je od Uherského Ostrohu vzdálená asi140 kilometrů. Přijeli jsme jenom kvůli srdci a Václavu Havlovi, říká Miloš Jílek. 

„Je to nádhera samozřejmě, ten symbol, nebo ta vzpomínka na našeho prezidenta. Já si myslím, že taková osobnost v našich dějinách dlouho nebyla a dlouho zase nebude,“ tvrdí. 

Voskové srdce zůstane v Uherském Ostrohu do dubna. Následně se přesune do zámku v Litomyšli, kde už by mělo zůstat natrvalo. 

„Protože v dubnu to bude dvacet let od doby, kdy v Litomyšli Václav Havel zorganizoval schůzku evropských prezidentů, a oni si to dvacáté výročí chtějí připomenout. A otevření srdce by mohlo být impulsem toho připomenutí,“ vysvětluje Švejda. 

Švejda v Uherském Ostrohu bydlí a zdejší obyvatelé tak trochu doufali, že by i proto mohlo voskové srdce pro Václava Havla zůstat natrvalo právě v tomto městě, říká smutně ostrožská lidovecká místostarostka Jiřina Galušková: 

„My jsme v to absolutně věřili, že to tady zůstane, protože jsme to vnímali tak, že to je pan Švejda, jeden ze spoluautorů, náš spoluobčan, a doufali jsme v to.“ 

Srdce pro Václava Havla se tedy bude v dubnu stěhovat do Litomyšle. Převoz usnadní skutečnost, že monument je složený z voskových cihel, kdy každá má okolo dvaceti kilogramů.

http://www.rozhlas.cz/zpravy/regiony/_zprava/voskove-srdce-pro-vaclava-havla-se-z-uherskeho-ostrohu-presune-do-litomysle--1294271

 
 

 

Provozuje:
 
Smetanova Litomyšl, o.p.s.
724 063 041
baarova@smetanovalitomysl.cz
 

Otevírací doba
červenec:

 
Út - Ne
10 - 18 hod.