Voskové srdce ze svíček pro Havla začne vznikat v sobotu

Vosková socha ze zbytků svíček, které lidé kladli k pietním místům na uctění památky zesnulého prezidenta Václava Havla, začne vznikat již v sobotu. Od 9. února až do 10. dubna by plastika měla být vystavena na piazzetě Národního divadla. Autoři nápadu Roman Švejda a Lukáš Gavlovský nyní hledají dobrovolníky, kteří jim při realizaci sochy pomohou.

Plánovaná plastika bude mít tvar otevřeného srdce. "Podařilo se zajistit svíčky nejen v Praze, ale v řadě dalších měst. V nadsázce této iniciativě říkáme "národ sobě"," poznamenal Švejda. Například jen z pražského Václavského náměstí úklidová četa odvezla 20 velkých pytlů svíček.

Umělci nyní musí dostat vosk z plastových obalů. Na práci na svých webových stránkách a na Facebooku hledají dobrovolníky. "Uvítáme jakoukoliv pomoc a podporu - doprava, technické vybavení, finanční prostředky. V tomto duchu nám například vyšla vstříc Trafačka v pražských Vysočanech, která poskytla prostor," uvedl Švejda.

Práce na plastice začne o víkendu 21. a 22. ledna právě v Trafačce. Podobné akce naplánovali studenti v Plzni a v Brně. "Vosk z těchto měst bude dopraven do Trafačky, kde se smísí s ostatním. V tomto termínu a v následujícím týdnu se bude odlévat Srdce do připravené formy," řekl Švejda. Dobrovolníci ale podle něj jsou potřeba již od pondělí.

Potřeba je připravit a vybavit Trafačku na víkendovou akci.

Co se sochou bude dál, se neví

Organizátoři stále řeší umístění objektu. Mělo by podle nich odpovídat celonárodnímu charakteru akce, být maximálně přístupné veřejnosti, ale zároveň musí splňovat některá technická a klimatická kritéria. Nejprve bude stát u Národního divadla, další osud plastiky je otevřený.

"Možná bude přetavena v jiný objekt, možná bude vosk rozdán, možná se najde příhodné místo, kde může být vystavena dlouhodobě," uvedl Švejda.

Záměr odlít voskovou plastiku umělci oznámili poté, co úřady začaly uklízet pietní místa, která spontánně vznikla po smrti Václava Havla.

Havel zemřel v neděli 18. prosince na své chalupě na Hrádečku na Trutnovsku. Ve smutečním průvodu, při vojenském ceremoniálu a při pohřbu se s ním loučily tisíce lidí.

 

http://www.novinky.cz/domaci/256315-voskove-srdce-ze-svicek-pro-havla-zacne-vznikat-v-sobotu.html

 
 

 

Provozuje:
 
Smetanova Litomyšl, o.p.s.
724 063 041
baarova@smetanovalitomysl.cz
 

Otevírací doba
červenec:

 
Út - Ne
10 - 18 hod.