Ze svíček pro Havla vznikne plastika ve tvaru srdce

 
O víkendu začne odlévání voskové sochy ve tvaru srdce ze svíček, které lidé na různých místech zapalovali na památku prezidenta Václava Havla. Jako zázemí umělci využijí kulturní centrum Trafačka v pražských Vysočanech. Organizátoři shánějí dobrovolníky, kteří jim s prací pomohou. Socha by měla být umístěna od 9. února do 10. dubna na piazzettě Národního divadla. Její další osud zatím stanoven nebyl, řekli autoři nápadu Roman Švejda a Lukáš Gavlovský.
 
Plánovaná plastika bude mít tvar otevřeného srdce. "Podařilo se zajistit svíčky nejen v Praze, ale v řadě dalších měst. V nadsázce této iniciativě říkáme 'národ sobě'," poznamenal Švejda. Například jen z pražského Václavského náměstí úklidová četa odvezla 20 velkých pytlů svíček.
Umělci nyní musejí dostat vosk z plastových obalů. Na práci na svých webových stránkách a na Facebooku hledají dobrovolníky. "Uvítáme jakoukoliv pomoc a podporu - doprava, technické vybavení, finanční prostředky. V tomto duchu nám například vyšla vstříc Trafačka v pražských Vysočanech, která poskytla prostor," uvedl Švejda.
 
Práce na plastice začne o víkendu 21. a 22. ledna právě v Trafačce. Podobné akce naplánovali studenti v Plzni a v Brně. "Vosk z těchto měst bude dopraven do Trafačky, kde se smísí s ostatním. V tomto termínu a v následujícím týdnu se bude odlévat Srdce do připravené formy," řekl Švejda. Dobrovolníci ale podle něj jsou potřeba již od dnešního dne. Potřeba je připravit a vybavit Trafačku na víkendovou akci.
 
Na Václavském náměstí v Praze lidé položili za Havla tisíce svíček.Organizátoři stále řeší umístění objektu. Mělo by podle nich odpovídat celonárodnímu charakteru akce, být maximálně přístupné veřejnosti, ale zároveň musí splňovat některá technická a klimatická kritéria. Nejprve bude stát u Národního divadla, další osud plastiky je otevřený. "Možná bude přetaveno v jiný objekt, možná bude vosk rozdán, možná se najde příhodné místo, kde může být vystaveno dlouhodobě," uvedl Švejda.
 
Záměr odlít voskovou plastiku umělci oznámili poté, co úřady začaly uklízet pietní místa, která spontánně vznikla po smrti Václava Havla.
 
Havel zemřel v neděli 18. prosince na své chalupě na Hrádečku na Trutnovsku. Ve smutečním průvodu, při vojenském ceremoniálu a při pohřbu se s ním loučily tisíce lidí.
 

 
 

 

Provozuje:
 
Smetanova Litomyšl, o.p.s.
724 063 041
baarova@smetanovalitomysl.cz
 

Otevírací doba
červenec:

 
Út - Ne
10 - 18 hod.