Srdce pro Havla z vosku a lidské energie vyrostlo u Národního divadla

 
Více než dvoutunové srdce ze svíček, které lidé zapálili po smrti Václava Havla, vyrostlo na prostranství u pražského Národního divadla. Originální plastiku vytvořili Lukáš Gavlovský a Roman Švejda. V centru Prahy zůstane do dubna.
 
Instalace obřího srdce probíhala v pátek od rána do odpoledne. Gavlovský se Švejdou a několika dobrovolníky sestavili dva metry vysokou plastiku ze 115 kvádrů.
Plastika nazvaná Srdce pro Václava Havla je dutá a lidé do ní budou moci vstoupit. "Kolemjdoucím se to vesměs líbí," informoval fotograf iDNES.cz.
Voskové srdce o váze 2,3 tuny zůstane u Národního divadla do dubna. Poté by se mělo přesunout i do dalších měst. Tvůrci plastiky zpracovali záplavu svíček v druhé půli ledna v pražském kulturním centru Trafačka.

 

"Bylo to spontánní, stejně jako je i dosavadní průběh. Napadlo mě to po Vánocích, když jsem se byl podívat na pietní místo u svatého Václava. Okamžitě mi bylo jasné, že nějak musím využít materiál, ve kterém je nainvestována ta ohromná lidská energie," popsal dříve pro iDNES.cz celý projekt Gavlovský. 
 
Václav Havel zemřel loni 18. prosince, o pět dní později se na Pražském hradě konal státní pohřeb. Poslanci na začátku února schválili zákon o exprezidentových zásluhách.
 

 
 

 

Provozuje:
 
Smetanova Litomyšl, o.p.s.
724 063 041
baarova@smetanovalitomysl.cz
 

Otevírací doba
červenec:

 
Út - Ne
10 - 18 hod.