U Národního divadla vyrostlo srdce ze svíček pro Havla

 
Praha – Jako vzpomínka na Václava Havla je od dnešního dne u Národního divadla v Praze voskové srdce. Výtvarníci Lukáš Gavlovský a Roman Švejda ho vytvořili slitím voskových svíček, které lidé zapalovali na památku zesnulého prezidenta. Plastika ze 115 kvádrů je dva metry vysoká a přes dvě tuny těžká. Pokud to počasí dovolí, mělo by srdce u divadla vydržet do 10. dubna. Autoři chtějí, aby pak socha putovala po celé České republice. Dalším městem, kde se objeví, bude například Litomyšl.
Objekt začal na piazzettě u divadla vyrůstat už od dnešního rána. Slavnostnímu odhalení odpoledne přihlížela i manželka bývalého prezidenta Dagmar Havlová. "Nejtěžší bylo vydržet s nervama, protože takto sešroubované jsme to ještě nikdy neviděli," řekl ČT spoluautor sochy Roman Švejda. "Z počátku jsem si třeba představoval, že ten vosk budeme loupat a pouštět si k tomu třeba Havlovy hry, ale časem se najednou stanete řemeslníky, protože když pracujete na něčem tak dlouho a intenzivně, tak už trošku otupíte," dodal Gavlovský. 
 
Symbolická plastika ve tvaru otevřeného srdce vznikala v průběhu ledna, necelé dva měsíce po smrti prvního polistopadového prezidenta. "Bude to vlastně duté srdce, do kterého budete moci vstoupit. I to otevření nám připadá, že je zajímavý námět. Má to spojitost," sdělil spoluautor Gavlovský.
 
Záměr odlít voskovou plastiku oznámili umělci poté, co úřady začaly uklízet pietní místa, která spontánně vznikla po Havlově smrti. Lidé zapalovali stovky svíček na místech spojených s Havlovým životem či událostmi roku 1989. Se zpracováním tun materiálu autorům pomáhal i tým odborníků.
 

 
 

 

Provozuje:
 
Smetanova Litomyšl, o.p.s.
724 063 041
baarova@smetanovalitomysl.cz
 

Otevírací doba
červenec:

 
Út - Ne
10 - 18 hod.