Srdce pro Havla opustilo Ostroh. Zůstane v Litomyšli

 
Obří voskové srdce připomínající prvního porevolučního československého prezidenta už není v Uherském Ostrohu. V zámeckém sklepě byla socha deset měsíců. Teď bude natrvalo na zámku v Litomyšli.
 
UHERSKÝ OSTROH
 
Posedmé a naposledy. Dvoutunové voskové srdce věnované vzpomínce na bývalého prezidenta Václava Havla včera vyrazilo znovu na cestu, tentokrát už naposledy. Obdivovanou plastiku převezli její autoři z Uherského Ostrohu do Litomyšle.
 
„Tam už by mělo zůstat natrvalo,“ upřesnil jeden z autorů obřího srdce Lukáš Gavlovský.
 
V chladném sklepení ostrožského zámku byla originální socha, kterou vyrobili před dvěma lety ze svíček od dárců z celé republiky, umístěná posledních deset měsíců. Předtím už ji viděli v Praze, Brně, Grabštejně nebo Zlíně. „Překvapuje mě to, ale pořád jsou z ní cítit svíčky. Jejich vůně vůbec nevyprchává,“ konstatoval Gavlovský.
V Ostrohu se srdce zdrželo vůbec nejdelší dobu. A viděli ho zase v jiném světle než třeba na zámku ve Zlíně. Kolem Havlova výročí narození na začátku října pozorovali návštěvníci zajímavý jev.
 
„Slunce bylo ještě docela nízko a nízko položeným oknem vstupovalo dovnitř. A paprsky ozařovalo korunu srdce,“ popsal další z autorů sochy Roman Švejda z Uherského Ostrohu. Havlovo srdce viděly na zámku tisíce lidí nejen během hlavní turistické sezony. Byl totiž otevřený i v zimě a voskovou plastiku tak obdivovali návštěvníci ze všech koutů země.
 
„V posledních týdnech zase hodně chodili místní, protože ho před stěhováním chtěli ještě vidět,“ potvrdil Lukáš Maršík z ostrožského informačního centra.
 
Autoři totiž pro srdce dlouho hledali trvalé prostory. A rozlehlé zámecké sklepení v Litomyšli se ukázalo jako ideální z hlediska teploty i osvětlení.
 
Včera proto na dobrovolníky čekalo rozebrání dvoutunové a dvoumetrové sochy na 115 dvacetikilogramových kusů. Také jejich opatrné přesunutí ze sklepa do nákladního auta a pak převoz do Litomyšle.
 
Studenti pak těžké kvádry vynosili do tamního zámeckého sklepení, v němž dílo našlo své definitivní stálé místo. V sobotu bude na zámku v 10 hodin otevřena expozice Srdce pro Václava Havla. Skoro přesně dvacet let od chvíle, kdy Václav Havel uspořádal v Litomyšli setkání sedmi středoevropských prezidentů. „Proč jsme si vybrali Litomyšl? Spíše si Litomyšl vybrala nás. Chtěli jsme najít pro srdce stálé místo a v Litomyšli je v dobrých rukách a na dobrém místě. Toto město vděčí Václavu Havlovi hodně za to, kam se posunulo,“ řekl Švejda.
 
Spolu se Srdcem pro Havla budou ve sklepení také sochy výtvarníka Olbrama Zoubka.
 
Předtím, než ho uvidí první turisté, ještě projde drobnými úpravami. Je potřeba ho vyčistit od plísní a zacelit cestičky, které si v něm udělaly myši. A také zpevnit, aby vydrželo třeba dalších deset let.
 
***
„Překvapuje mě to, ale pořád jsou z něj cítit svíčky. Jejich vůně vůbec nevyprchává.“ Lukáš Gavlovský jeden z autorů obřího srdce
 
O autorovi| Jana Fuksová s přispěním Davida Půlpána

 
 

 

Provozuje:
 
Smetanova Litomyšl, o.p.s.
724 063 041
baarova@smetanovalitomysl.cz
 

Otevírací doba
listopad - březen:

 
Na objednávku
(viz kontakt výše)
 
Mimořádně otevřeno každý víkend do 23. 12. vždy od 13 do 17 hodin