Voskové srdce zachutnalo myším. Vykousaly v něm chodbičky

 
LITOMYŠL Vosková plastika Srdce pro Václava Havla na svých cestách nasbírala za více než dva roky spoustu šrámů. V Litomyšli se roztékala kvůli tropickému počasí, jinde do ní zase lidé vyřezávali slušné i neslušné vzkazy.
 
Nejkurióznější byly ale potíže na posledním místě - ve sklepení zámku Uherský Ostroh.
 
„V Ostrohu vosk zachutnal myším, v několika cihlách při zemi byly vykousané domečky,“ uvedl jeden z autorů Lukáš Gavlovský. Myši podle něj přišly na chuť některým svíčkám, z nichž je plastika odlita.
V Litomyšli budou nyní autoři plastiku opravovat. „Myši hodovaly na určitých svíčkách, máme originální vosk a budeme nyní zalévat myší chodbičky,“ řekl Lukáš Gavlovský.

Pozor na teplo, srdíčka a kosočtverce

 

Voskový objekt ve tvaru otevřeného srdce, do kterého je možno vstoupit, byl poprvé vystaven u pražského Národního divadla. Jeho hned druhou zastávkou byla Litomyšl. Umístění na dvorku zámeckého pivovaru v rámci Smetanovy výtvarné Litomyšle 2012 ukázalo choulostivost a pomíjivost díla – v tropických teplotách vosk měkl a výstava musela být předčasně ukončena.
 
Nová expozice v Litomyšli už bude sedmou zastávkou plastiky. Za tu dobu řada lidí neodolala pokušení do vosku něco vyrýt. „Převládaly dva tvary - kosočtverce a srdíčka. Srdíčka ale převažovala,“ uvedl druhý z autorů Roman Švejda.
 
„Na jednu stranu nás to těší, na druhou stranu se tím ale poškozuje naše socha a zkracuje se její životnost,“ řekl.
 
Regionální mutace| Mladá fronta DNES - pardubický kraj

 
 

 

Provozuje:
 
Smetanova Litomyšl, o.p.s.
724 063 041
baarova@smetanovalitomysl.cz
 

Otevírací doba
listopad - březen:

 
Na objednávku
(viz kontakt výše)
 
Mimořádně otevřeno každý víkend do 23. 12. vždy od 13 do 17 hodin