Voskové srdce jako vzpomínka na Václava Havla

 
Voskové srdce k uctění památky Václava Havla nejprve putovalo za lidmi, teď budou lidé putovat za ním. Dva výtvarníci ho vyrobili ze zbytků smutečních svíček zapalovaných po celé republice za zesnulého exprezidenta. Srdce teď natrvalo zakotvilo ve sklepení zámku v Litomyšli a poprvé už tam bude k vidění zítra.
 
Jakub BYSTRZYCKI, redaktor
Za pár dnů to bude přesně 20 let od chvíle, kdy na pozvání Václava Havla přijelo do Litomyšle 6 evropských prezidentů. Tehdy se rodné město Bedřicha Smetany stalo pomyslným centrem střední Evropy. Havlovo srdce bude symbolicky otevřené všem.
 
Roman ŠVEJDA, spoluautor voskového srdce
Je to křehký objekt a nesnese samozřejmě nekonečné cestování. Ze všech možností nám vyšla jako nejlepší Litomyšl.
Jan PIKNA, ředitel festivalu Smetanova Litomyšl
Litomyšl žije takovým tím duchovním životem, že tady je přirozeně spontánní občanská společnost, že to hodně odpovídá myšlenkám Václava Havla.
 
Jakub BYSTRZYCKI, redaktor
Voskové srdce výtvarníci vyrobili z 5 tun pietních svíček, které lidé zapalovali k uctění památky prvního českého prezidenta po celé zemi. Premiéru mělo před Národním divadlem.
 
osoba
Hezký. Nemyslela jsem si, že to tak bude vypadat.
 
osoba
Je to symbolika, je to všechno dohromady jako, co člověk cítí.
 
Jakub BYSTRZYCKI, redaktor
Oblíbený symbol připomínající Václava Havla procestoval celé České. V Litomyšli je dokonce už podruhé. V létě před dvěma lety mu na nádvoří zámku nesvědčily vysoké teploty. Teď už nic podobného nehrozí. Ve sklepení litomyšlského zámku je pro srdce ideální teplota. V létě i v zimě je tu totiž stále 10 až 12 stupňů. Uškodit mu mohou jen sami návštěvníci. Například vzkazy, které do vosku klíči vyrývají. Výtvarníci jim to zakazovat nechtějí. Každý má podle nich právo se vyjádřit a se srdcem Václava Havla komunikovat.
 
Jakub Bystrzycki, televize Nova.

 
 

 

Provozuje:
 
Smetanova Litomyšl, o.p.s.
724 063 041
baarova@smetanovalitomysl.cz
 

Otevírací doba
listopad - březen:

 
Na objednávku
(viz kontakt výše)
 
Mimořádně otevřeno každý víkend do 23. 12. vždy od 13 do 17 hodin