Havla vzpomene srdce i debata

 
V Litomyšli při příležitosti dvacátého výročí setkání sedmi evropských prezidentů pořádají konferenci
 
LITOMYŠL / Neuvěřitelných dvacet let uplyne od chvíle, kdy do Litomyšle přijelo sedm středoevropských prezidentů. Po skončení studené války prezident Václav Havel pozval do Litomyšle své kolegy, aby na prvním setkání svého druhu nastolil mezi zeměmi ve střední Evropě přátelské vztahy. Z neformálních schůzek českého, slovenského, německého, rakouského, polského, maďarského a slovinského prezidenta se nakonec stala tradice, která přetrvala do dnešních dnů. Jen prezidentů se dnes schází už sedmnáct.
 
Na mezinárodní setkání s velkým ohlasem se bude v sobotu 12. dubna znovu vzpomínat. "Chtěli jsme si setkání připomenout, protože důležité věci, které proběhly v našem městě, se připomínat mají," uvedl emeritní starosta Litomyšle Miroslav Brýdl, který hlavy evropských států před dvaceti lety hostil.
Litomyšlský kruh, jak je konference pojmenovaná, se bude mimo jiné zabývat i významem setkání pro samotné město, které se za posledních dvacet let výrazně proměnilo. "Chtěli jsme na konferenci pozvat významné osobnosti z republikového i evropského prostoru, které by nám pomohly z vnějšku zhodnotit tehdejší setkání - jaké mělo důsledky, dopady," řekl ke konferenci, na níž se objeví zvučná jména politologů, novinářů, ale i politiků, Jan Pikna mladší z pořadatelské Smetanovy Litomyšle. Mezi diskutéry o fenoménu "Litomyšl" podebatují architekti Zdeněk Lukeš nebo David Vávra. K významu spontánního občanského života v Litomyšli jistě pohovoří Marta Smolíková a další.
 
Odpoledne budou mít zájemci o osobnost Václava Havla možnost poslechnout si debatu o něm, jako vizionáři v politice. Moderátorka Pavlína Kvapilová uvede mezi hosty bývalého spolupracovníka Karla Schwarzenberga, politologa Jacquesa Rupnika či novináře Jindřicha Šídla. Řečníci pohovoří i o významu setkání prezidentů.
 
S oslavami bude spojeno odhalení voskové plastiky Srdce pro Václava Havla v nové expozici zámeckého sklepení spolu se sochami Olbrama Zoubka. Více než dvoutunové srdce autorů Lukáše Gavlovského a Romana Švejdy bude v Litomyšli nastálo. Součástí konference, která začíná v 10 hodin, bude i výstava fotografií ze setkání. Večer Divadlo Na tahu uvede v zámeckém pivovaru Havlovu Zahradní slavnost.
 
Regionální mutace| 5plus2 – Svitavsko

 
 

 

Provozuje:
 
Smetanova Litomyšl, o.p.s.
724 063 041
baarova@smetanovalitomysl.cz
 

Otevírací doba
červenec:

 
Út - Ne
10 - 18 hod.