Více srdce pro Václava Havla

banner2

 

Josef Pleskot, Roman Švejda a Lukáš Gavlovský v létě 2018 zveřejnili výzvu k nové instalaci Více srdce. „Věnujte pro tuto věc své osobní zrcátko. Víc není zapotřebí, ale stane se tím veliká a krásná věc! Pokud se jich sejde dostatečný počet, bude to znamenat, že Pravda a Láska mají naději,“ říkají shodně všichni tři. 

 

V sobotu 27. 10. 2018, v době vrcholících oslav 100. výročí republiky, proběhla v litomyšlském Zámeckém sklepení vernisáž. Do malých sálů se vměstnalo na 400 návštěvníků vernisáže, zrcátek se podařilo nashromáždit téměř 2000! 

 

Celý text výzvy:

 

Milí přátelé, před necelými sedmi lety zemřel prezident Václav Havel. Po jeho smrti 18. 12. 2011 zaplavilo náměstí a další pietní místa naší země množství svíček, které lidé spontánně zapalovali na uctění jeho památky. Tehdy vznikl nápad odlít z vosku těchto svíček objekt otevřeného Srdce pro Václava Havla, do kterého může každý vstoupit. Po několika měsících putování bylo Srdce v roce 2013 prostě a důstojně natrvalo instalováno v kamenném sklepení zámku v Litomyšli.

 

Od té doby objekt žije svým životem. Nejen o výročích k němu lidé putují a zanechávají vzkazy. Voskové Srdce pro Václava Havla je symbolem víry, že pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí… Pro někoho možná patetický výkřik, pro mnohé však idea smysluplná a dosažitelná. Pravdu a lásku hledejme především v sobě, pak se může skutečně odrážet do vnějšího světa.

 

Cítíme, že se česká společnost v posledních letech velice proměnila – zhrubla, vytrácí se z ní slušnost, soucítění, z politiky se stala špinavá věc ovládaná divnými zájmy. S chutí se plive na Pravdu a Lásku. Srdce pro Václava Havla se vytrácí.

 

Proto my, autoři plastiky a autor instalace, jsme se rozhodli připomenout Havlův odkaz iniciativou „Více Srdce pro Václava Havla“.

 

Přáli bychom si, aby se prostor zámeckého sklepení v Litomyšli stal obráceným krystalem, v jehož středu se bude odrážet Srdce a Člověk. Proto Vás prosíme, věnujte nám malé osobní zrcátko. Pokud se nám sejde dostatečný počet, bude to znamenat, že Pravda a Láska má naději. Jestli se vše podaří, máme v plánu oživenou instalaci otevřít v říjnu 2018. Tedy v měsíci, kdy se narodil Václav Havel i náš samostatný stát.

 

Srdečně děkují Lukáš Gavlovský, Josef Pleskot, Roman Švejda

 


 

Zrcátka s osobními vzkazy jsme sbírali do 18. října 2018. Zrcátka ale mohou průběžně přibývat tak dlouho, dokud bude v sále sklepení místo :-) můžete proto nadále kapesní zrcátka posílat na adresu:

Smetanova Litomyšl, o.p.s., Jiráskova 133, 570 01 Litomyšl, nebo je věnovat při osobní návštěvě Zámeckého sklepení v Litomyšli.

 

Děkujeme všem! 

 

Srdce pro Václava Havla

 

Partneři výzvy:

 

loga

 
 

 

Provozuje:
 
Smetanova Litomyšl, o.p.s.
Zámecké sklepení
Jiráskova 93, Litomyšl
724 063 041
baarova@smetanovalitomysl.cz
 

POZOR

 

Z důvodu probíhající rekonstrukce litomyšlského zámku započaté v únoru 2023 je Zámecké sklepení do odvolání uzavřeno!