Zámecké sklepení Litomyšl

Virtuální prohlídka

Rozsáhlé sklepení státního zámku Litomyšl, památky zapsané na Seznamu UNESCO, je exklusivním prostorem s neopakovatelnou atmosférou, nabízející relaxaci a odpoutání myšlenek od všedních starostí. Sály díky vysokým klenutým stropům nevyvolávají stísněné pocity, obvyklé v jiných sklepních prostorách, naopak svou majestátností působí na návštěvníky uklidňujícím dojmem.

Sklepení bylo dlouhá léta veřejnosti nepřístupné. Po rekonstrukci v sedmdesátých letech 20. století bylo připraveno jako bezpečnostní kryt pro civilní obyvatelstvo a prakticky utajeno. Teprve po společenských změnách v devadesátých letech se otevřelo návštěvníkům - nejprve v rámci velkého happeningu, později sem památkový ústav umístil výstavu utrpného práva. Expozice, patřící spíše do středověkého hradu, se nesetkala s velkým návštěvnickým úspěchem, vlhké prostředí se také záhy podepsalo na vystavených exponátech, proto se snadno ujala nabídka sochaře Olbrama Zoubka na umístění sbírky jeho soch do těchto atraktivních prostor.

o.zoubek

Olbram Zoubek, spolu s dalšími vynikajícími výtvarníky Stanislavem Podhrázským, Václavem Boštíkem a Zdeňkem Palcrem, restauroval v období totality, kdy nemohl volně tvořit a vystavovat, sgrafitovou výzdobu pláště renesančního zámku. Práce trvaly celých 17 sezón, během nichž se v Litomyšli podruhé oženil a stal se tak napůl Litomyšlanem. Velkou sbírku soch z různých tvůrčích období proto věnoval "svému" městu. Galerie ve sklepení zámku jeho sochami získala náplň, dokonale se snoubící s prostorami. Nyní Vás prostřednictvím audioprůvodců sám Mistr Zoubek expozicí provede.

Stálou expozici soch Olbrama Zoubka od 12. dubna 2014 doplnilo "Srdce pro Václava Havla". Uspořádání expozice navrhl architekt Josef Pleskot. Po celém obvodu samostatné místnosti, v jejímž středu je Srdce, umístil svítící verš z prologu knihy Kazatel. Na dotykové obrazovce si návštěvníci mohou prohlédnout fotografie zachycující vznik Srdce, několik krátkých videí se záběry piety a vytváření Srdce, a mohou si také prolistovat rozhovor s oběma autory, Lukášem Gavlovským a Romanem Švejdou.

Spojení plastiky Srdce se sochami Olbrama Zoubka má svoji souvislost. Sousoší Strážci, ztvárňující Jana Palacha a Jana Zajíce, připomíná dobu odvážného boje s totalitou, ve kterém si byli Zoubek s Havlem tak podobni. Spojovalo je osobní přátelství, prezidentskou kancelář Václava Havla zdobila socha Ifigenie na čestném místě, Zoubkovy sochy „hrají“ v Havlově filmu Odcházení a Olbram Zoubek také ztvárnil rodinnou hrobku Havlových na pražském Vinohradském hřbitově.

V klimaticky vhodném prostředí zámeckého sklepení také lahvově dozrává unikátní řada vín Chateau Litomyšl. Vína byla vyrobena moravskými vinařstvími v limitovaném množství pouze pro tuto řadu. Návštěvníci tak mohou prohlídku spojit s ochutnávkou vína, vybírat však mohou i z dalších vín vybraných moravských a rakouských vinařů ve vinotéce.

 

Otevírací doba:

 duben    soboty, neděle, svátky    10 - 16
 květen  úterý - neděle                  10 - 16
 červen  úterý - neděle                    10 - 17
 červenec, srpen             úterý - neděle 10 - 18
 září  úterý - neděle       10 - 17
 říjen   soboty, neděle, svátky     10 - 16  

 

 

 

 

 

Obrázky:

p4010119   _igp5005   1067523057522

_rf_2482   _rf_2449   _rf_2855

_igp5025   p1040958   banka2

Kontakt:

Ivana Baarová

724 063 041
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 
 
 

 
 

 

Provozuje:
 
Smetanova Litomyšl, o.p.s.
Zámecké sklepení
Jiráskova 93, Litomyšl
724 063 041
baarova@smetanovalitomysl.cz
 

Otevírací doba
leden - březen:

 
na objednání