Nekonečné Srdce pro Václava Havla. Tvůrci voskové plastiky sbírají zrcátka, vytvoří z nich obrácený krystal

Autoři plastiky Srdce pro Václava Havla - Lukáš Gavlovský a Roman Švejda - plánují oživit projekt, který vznikl jako občanská iniciativa po smrti prezidenta Václava Havla.

 

Umělci tehdy sesbírali tisíce nedohořených svíček, které museli být během prosince 2011 a ledna 2012 odklizeny z pietních míst, a vytvořili dvoumetrovou a přes dvě tuny vážící voskovou plastiku - otevřené srdce, do kterého lze vstoupit. Teď chtějí projekt posunout ještě o kus dál a vytvořit „Více srdce pro Václava Havla".

 

Srdce pro Václava Havla odhalili jeho tvůrci na na piazettě Národního divadla v únoru 2012. Dva měsíce poté se vydala na cestu českými městy a poslední čtyři roky umístěna v zámeckém sklepení v Litomyšli, kde je součástí expozice, jejíž uspořádání navrhl architekt Josef Pleskot. Nejdřív ji ale umělci museli zrestaurovat, na vosku se podepsalo dvouleté putování po českých městech, a to doslova, říká Roman Švejda… „Lidi to k tomu nabádá, aby si zapsali svoje jméno, svůj vzkaz nebo svůj postoj vůči Havlovi, a to také dělali měrou vrchovatou. Po prvním vystavení na piazzettě dostalo srdce zabrat, bylo pokryto vzkazy, ať už kladnými, nebo zápornými. Bylo to možná nadmíru, a tak jsme usoudili, že před dalším vystavením ho bude potřeba zrestaurovat. Udělali jsme to ale citlivým způsobem – ty největší rýpance jsme zalívali voskem odlišné barvy, než je okolí, takže nápisy zůstaly vidět odlišnou barvou vosku.“

 

Po šesti letech se oba umělci rozhodli, že se k projektu vrátí. A Roman Švejda vysvětluje proč. „Přijde nám, že je to zapotřebí, že se postupně ve společnosti něco změnilo. Postupně se posunula společnost někam, kde už není srdce pro Václava Havla. A tak nás napadlo nechat jedno jediné srdce odrážet v zrcadlech do nekonečna mezi sebou tak, aby vzniklo nekonečné množství srdcí.“

 

Chtějí tak výstavní prostor proměnit v obrácený krystal a v tomto vnitřní prostoru krystalu se bude odrážet jak srdce, tak člověk. A Lukáš Gavlovský odpovídá na otázku, proč je pro umělce důležité angažovat společnost a vytvořit dílo společně. „Společnost je živá a když přijdete s nějakým nápadem a myšlenku pustíte do toho živočicha, elementu společnosti, tak to nějak rezonuje. Zároveň nevíte, jak to dopadne. Nevěděli jsme to na začátku, když jsme to dělali, a nevíme to ani teď.“

 

Do konce září chtějí umělci sesbírat co nejvíc kapesních a osobních zrcátek jakýchkoli tvarů. Dárci je mohou posílat na adresu Smetanovy Litomyšle, ale existuje i několik sběrných míst.

 

Celý článek vč. nahrávky rozhovoru s Romanem Švejdou a Lukášem Gavlovským

Havlovo voskové srdce mají už i v Chicagu

 
Chicago - Na radnici v americkém Chicagu odhalili voskové srdce jako vzpomínku na Václava Havla. Jde o zmenšeninu díla, které vzniklo ze svíček po smrti bývalého prezidenta v roce 2011. Akcí vyvrcholil kulturní festival Dny Prahy v Chicagu, který připomněl čtvrtstoletí navázání partnerství mezi oběma městy.
 
Menší verze původního českého srdce, ovšem ze stejných svíček z náměstí, bude po Americe cestovat. Havel přichází více než 100 let po Karlu Havlíčkovi Borovském, který už - podobně jako Tomáš Garrigue Masaryk - památník v Chicagu má. Chicagský starosta Rahm Emanuel patří jako bývalá pravá ruka prezidenta Baracka Obamy mezi nejvýraznější politiky v USA. On sám považuje Havla zase za jednu z nejvýznamnějších českých postav. "Je to uznání mimořádné příležitosti chopit se svobody. Byl to jeden z prominentních vůdců 20. století, který nám připomíná skvělý odkaz, schopnosti, lidskou důstojnost a soucit," prohlásil Emanuel, při slavnostním odhalení voskového srdce, jehož se zúčastnila i pražská primátorka Adriana Krnáčová.
 

 

Litomyšl vzpomínala na Václava Havla

 
Lidé, kteří si chtěli připomenout prvního českého prezidenta Václava Havla u příležitosti třetího výročí jeho úmrtí, přišli včera do sklepení litomyšlského zámku.
Tam je od dubna umístěno Srdce pro Václava Havla. Plastiku vytvořili Lukáš Gavlovský a Roman Švejda ze zbytků svíček zapalovaných po smrti Václava Havla na pietních místech po celé České republice. Srdce mohli vidět lidé na několika místech země, časté stěhování však zanechalo na uměleckém díle řadu šrámů, a proto se nakonec autoři rozhodli, že bude trvale umístěno právě v Litomyšli, kde cítí přirozenou blízkost Havlovým myšlenkám. „Chtěli jsme najít pro srdce stálé místo a v Litomyšli je v dobrých rukách a na dobrém místě. Toto město vděčí Václavu Havlovi hodně za to, kam se posunulo,“ řekl Roman Švejda.

Před třemi lety zemřel Václav Havel

 
Kristina KLOUBKOVÁ, moderátorka
--------------------
Jsou to přesně 3 roky, co zemřel první polistopadový prezident, kritik komunistického režimu a dramatik Václav Havel.
 
Martin POUVA, moderátor
--------------------
Ten skonal na své chalupě na Hrádečku u Trutnova. O 5 dní později byl pohřben na vinohradském hřbitově. Smutečního průvodu se tehdy zúčastnily desetitisíce lidí.

Číst dál: Před třemi lety zemřel Václav Havel

Vzpomínky na Václava Havla

 
Jorga HRUŠKOVÁ, moderátorka
--------------------
Třetí výročí úmrtí Václava Havla si lidé připomínají také na jiných místech v celé zemi. Například v Jihlavě kladou květiny a zapalují svíčky u sochy prvního československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka. Organizátoři místo, kde už teď hoří ze svíček vytvořený symbol srdce s Havlovými iniciály, zvolili záměrně.
 
Petr PALOVČÍK, organizátor akce v Jihlavě
--------------------
My chceme poukázat na to, že po jeho odchodu v podstatě na Hradě pro nás chybí morálka, slušnost, takt a taky vhodná prezentace České republiky v zahraničí.

Číst dál: Vzpomínky na Václava Havla

Lidé zavzpomínají na Václava Havla

 
Litomyšl – Dnešní den si připomínáme třetí výročí úmrtí Václava Havla.
 
Od dubna letošního roku je ve sklepení litomyšlského zámku umístěné Srdce pro Václava Havla. Vosková plastika Lukáše Gavlovského a Romana Švejdy je vytvořená ze zbytků svíček zapalovaných po úmrtí prvního českého prezidenta. Trvale tak připomíná smutné předvánoční dny roku 2011, kdy si národ znovu uvědomil vzácnost politika s vírou v dobro, spravedlnost a slušnost. Při této příležitosti bude dnes od 16 do 19 hodin pro všechny, kdo si chtějí Václava Havla připomenout, bezplatně otevřena expozice Srdce ve sklepení a na novém náměstí před zámkem budou promítány krátké dokumenty a fotografie. Do Litomyšle dorazí i oba autoři voskového srdce (na fotografii při instalaci ve sklepení). Časté stěhování zanechalo na uměleckém díle řadu šrámů. Po restaurování se proto autoři rozhodli Srdce umístit nastálo a putování přenechat na návštěvnících. „Poutním“ místem zvolili Litomyšl, město, kde cítí přirozenou blízkost Havlovým myšlenkám – velkorysost, vizionářství, spontánně fungující občanskou společnost.
 
Region| Východní Čechy

Lidé si mohou připomenout úmrtí Václava Havla

 
Litomyšl - Třetí výročí úmrtí Václava Havla si dnes mohou připomenout lidé v Litomyšli, kde je umístěno v zámeckém sklepení voskové Srdce pro Václava Havla. Expozice bude při této příležitosti bezplatně otevřena od 16 do 19 hodin za přítomnosti obou autorů, Lukáše Gavlovského a Romana Švejdy. Zájemci budou moci na prvního českého prezidenta vzpomenout i zhlédnutím venkovní projekce krátkých klipů, dokumentů a fotografií na náměstíčku před piaristickou kolejí.
 
Regionální mutace| Mladá fronta DNES - pardubický kraj

Napište vzkaz Havlovi, nabízí návštěvníkům Litomyšl

LITOMYŠL Nezvyklá novinka se objeví v expozici ve sklepení litomyšlského zámku, kde je vystaveno velké voskové srdce vytvořené ze zbytků svíček zapalovaných po smrti Václava Havla. Lidé budou moci u srdce zanechat vzkaz pro prvního českého prezidenta. Ten by se v neděli dožil 78 let. 

Číst dál: Napište vzkaz Havlovi, nabízí návštěvníkům Litomyšl

Zámecké sklepení v Litomyšli ukrývá Zoubkovy sochy i voskové srdce pro Havla

 
Rozsáhlé sklepení státního zámku Litomyšl, památky zapsané na Seznamu UNESCO, je exkluzivním prostorem s neopakovatelnou atmosférou, nabízející relaxaci a odpoutání myšlenek od všedních starostí. Sály díky vysokým klenutým stropům nevyvolávají stísněné pocity obvyklé v jiných sklepních prostorách, na návštěvníky působí naopak uklidňujícím dojmem.
 
Sklepení bylo dlouhá léta veřejnosti nepřístupné. Po rekonstrukci v sedmdesátých letech 20. století bylo připraveno jako bezpečnostní kryt pro civilní obyvatelstvo a prakticky utajeno. Teprve po společenských změnách v devadesátých letech se otevřelo návštěvníkům - nejprve v rámci velkého happeningu, později sem památkový ústav umístil výstavu útrpného práva. 

Číst dál: Zámecké sklepení v Litomyšli ukrývá Zoubkovy sochy i voskové srdce pro Havla

KRONIKA

 
Ve sklepení litomyšlského zámku byla otevřena trvalá expozice plastiky Srdce pro Václava Havla. Dílo ze zbytků svíček zapalovaných po smrti prvního českého prezidenta na pietních místech po celé České republice vytvořili Lukáš Gavlovský a Roman Švejda. V podzemních prostorách je srdce umístěno se sousoším Olbrama Zoubka nazvaným Strážci, ztvárňujícím Jana Palacha a Jana Zajíce.
 

Litomyšl vyneslo setkání hlav států do vyšší společnosti

 
Na zámku v Litomyšli si osobnosti blízké Václavu Havlovi po 20 letech připomněly setkání sedmi středoevropských prezidentů.
 
LITOMYŠL / O víkendu se to na litomyšlském zámku hemžilo osobnostmi, jež měly co říct k posledním dvěma desítkám let, co uplynuly od setkání sedmi středoevropských prezidentů. Kromě tehdejších aktérů následný vývoj glosovali přední čeští architekti, diplomati, politologové a lidé blízcí prezidentu Václavu Havlovi.

Číst dál: Litomyšl vyneslo setkání hlav států do vyšší společnosti

V Litomyšli vzpomínali na setkání prezidentů

 
Kultivované diskuze a výstavy, tak vypadala sobota, která se nesla ve znamení dvacátého výročí setkání prezidentů v Litomyšli.
 
Litomyšl – Dnes je tomu přesně na den dvacet let, kdy do Litomyšle na pozvání tehdejšího prezidenta Václava Havla přijelo dalších šest hlav středoevropských států. Uspořádal jej proto, aby po skončení studené války během neformálních schůzek znovu navázal přátelské vztahy.
 
Na významné setkání, které dalo vzniknout tradici, vzpomněli v sobotu několika zasvěcenými diskuzemi, ale i například slavnostním odhalením voskového srdce v zámeckém sklepení.

Číst dál: V Litomyšli vzpomínali na setkání prezidentů

V Litomyšli vzpomínali na Havla i setkání prezidentů

 
Litomyšl – Dnes je tomu přesně na den dvacet let, kdy do Litomyšle na pozvání tehdejšího prezidenta Václava Havla přijelo dalších šest hlav středoevropských států. Uspořádal jej proto, aby po skončení studené války během neformálních schůzek znovu navázal přátelské vztahy.
 
Na významné setkání, které dalo vzniknout tradici, vzpomněli v sobotu několika zasvěcenými diskuzemi, ale i například slavnostním odhalením voskového srdce v zámeckém sklepení. 

Číst dál: V Litomyšli vzpomínali na Havla i setkání prezidentů

Srdce pro Havla je v Litomyšli

 
Ve sklepení litomyšlského zámku byla v sobotu otevřena trvalá expozice plastiky Srdce pro Václava Havla. Dílo ze zbytků svíček zapalovaných po smrti prvního českého prezidenta na pietních místech po celé České republice vytvořili Lukáš Gavlovský a Roman Švejda. V podzemních prostorách bude srdce umístěno se sousoším Olbrama Zoubka nazvaným Strážci, ztvárňujícím Jana Palacha a Jana Zajíce.

STOVKY HAVLŮ

Obraz z fotografických ruliček i známé voskové srdce jsou k vidění v Litomyšli

Svitková koláž Litomyšl žila o víkendu odkazem Václava Havla. Kromě debatního posezení na téma Václav Havel vizionář nebo otevřené výstavy s voskovým srdcem pro Václava Havla procházeli návštěvníci litomyšlského zámku také kolem velkoplošného panelu se stovkami snímků prvního českého prezidenta. Koláž z ruliček s Havlovými fotkami už zdálky vybízela k bližší prohlídce. Panel se na druhém nádvoří objevil v souvislosti s dvacátým výročím setkání sedmi středoevropských prezidentů na zámku v Litomyšli.

Chtěli debatovat o vizích Havla. A pustili se do Klause

 
V Litomyšli v sobotu otevřeli výstavu k výročí dvacet let od setkání prezidentů. Tehdejšího iniciátora schůzky Václava Havla připomnělo voskové srdce, ale také debatní pořady o bývalém českém prezidentovi.
 
LITOMYŠL První polistopadový český a československý prezident Václav Havel se stal o víkendu ústřední postavou dění v Litomyšli. Právě sem totiž před dvaceti lety pozval šest středoevropských prezidentů, aby definitivně smazal veškeré stopy po studené válce.

Číst dál: Chtěli debatovat o vizích Havla. A pustili se do Klause

Havlovo srdce v Litomyšli

 
Ve sklepení litomyšlského zámku byla v sobotu otevřena trvalá expozice plastiky Srdce pro Václava Havla. Dílo ze zbytků svíček zapalovaných po smrti prvního českého prezidenta na pietních místech po celém Česku vytvořili Lukáš Gavlovský a Roman Švejda.
 
Regionální mutace| Metro - Praha
 

HAVLOVO SRDCE JAKO POUTNÍ MÍSTO

 
NOVÝ DOMOV NASTÁLO. Ve sklepení litomyšlského zámku byla o víkendu otevřena trvalá expozice plastiky Srdce pro Václava Havla. Dílo ze zbytků svíček, zapalovaných po smrti prvního českého prezidenta na pietních místech po celé zemi, vytvořili Lukáš Gavlovský a Roman Švejda. V podzemních prostorách bude srdce umístěno spolu se sousoším Olbrama Zoubka nazvaným Strážci, ztvárňujícím Jana Palacha a Jana Zajíce. Expozice vznikla k 20. výročí setkání sedmi středoevropských prezidentů v Litomyšli, které inicioval právě Havel. Do jisté míry se stane poutním místem pro spoustu lidí, kteří měli Havla rádi a věřili v jeho ideály.

Srdce pro Havla

 
Voskové Srdce pro Václava Havla se natrvalo usídlilo ve sklepení zámku v Litomyšli. Dílo váží 2300 kg, bylo vyrobeno ze zbytků vosku svíček zapalovaných po smrti prvního českého prezidenta.

Voskové Srdce pro Václava Havla se natrvalo usídlilo v Litomyšli

Ve sklepení litomyšlského zámku byla otevřena trvalá expozice plastiky Srdce pro Václava Havla. Dílo ze zbytků svíček zapalovaných po smrti prvního českého prezidenta na pietních místech po celé České republice vytvořili Lukáš Gavlovský a Roman Švejda. V podzemních prostorách bude srdce umístěno spolu se sousoším Olbrama Zoubka nazvaným Strážci ztvárňujícím Jana Palacha a Jana Zajíce. Expozice vznikla k 20. výročí setkání sedmi středoevropských prezidentů v Litomyšli, které inicioval právě Havel.

Číst dál: Voskové Srdce pro Václava Havla se natrvalo usídlilo v Litomyšli

Po dlouhém putování našlo Havlovo srdce domov v Litomyšli

 
Litomyšl - Voskové srdce, které vzniklo ze svíček uctívajících památku prezidenta Václava Havla, našlo po dvou letech putování svůj domov. Ode dneška je natrvalo umístěno ve sklepení renesančního zámku ve východočeské Litomyšli. Má tak připomínat setkání sedmi středoevropských prezidentů, jež zde před dvaceti lety inicioval právě Havel.
 
Dílo ze zbytků svíček zapalovaných po smrti prvního českého prezidenta na pietních místech po celé České republice vytvořili Lukáš Gavlovský a Roman Švejda. Pro vznik plastiky ve tvaru otevřeného srdce, do něhož jde vstoupit, se podařilo shromáždit zhruba 5 000 kilogramů svíček. Z nich bylo získáno 2 300 kilogramů vosku a 2 700 kilogramů vytříděného odpadu. Srdce dosahuje dvoumetrové výšky, váží 2 300 kilogramů a skládá se ze 115 dílů o průměrné váze 20 kilogramů.

Číst dál: Po dlouhém putování našlo Havlovo srdce domov v Litomyšli

Setkání prezidentů připomene konference a Havlovo srdce

 
LITOMYŠL Dvacet let uplyne od chvíle, kdy do Litomyšle přijelo sedm středoevropských prezidentů. Na mezinárodní setkání s velkým ohlasem se bude v sobotu znovu vzpomínat.
 
"Chtěli jsme si setkání připomenout, protože důležité věci, které proběhly v našem městě, se připomínat mají," uvedl emeritní starosta Litomyšle Miroslav Brýdl, který hlavy evropských států před dvaceti lety hostil.
 
Litomyšlský kruh, jak je konference pojmenovaná, se bude mimo jiné zabývat i významem setkání pro samotné město, které se za posledních dvacet let výrazně proměnilo. "Chtěli jsme na konferenci pozvat významné osobnosti z republikového i evropského prostoru, které by nám pomohly z vnějšku zhodnotit tehdejší setkání - jaké mělo důsledky, dopady," řekl ke konferenci, na níž se objeví zvučná jména politologů, novinářů, ale i politiků, Jan Pikna mladší z pořadatelské Smetanovy Litomyšle.

Číst dál: Setkání prezidentů připomene konference a Havlovo srdce

Srdce pro Václava Havla našlo domov v Litomyšli

 
PRAHA Voskové Srdce pro Václava Havla už „kočovat“ po Česku nebude. Dílo, které vyrobili výtvarníci Lukáš Gavlovský a Roman Švejda ze zbytků svíček zapalovaných po prezidentově smrti na řadě pietních míst, se ode dneška stane součástí stálé expozice ve sklepení renesančního zámku v Litomyšli.
 
„Časté stěhování zanechalo na uměleckém díle řadu šrámů, po restaurování se proto autoři rozhodli Srdce umístit nastálo a putování raději přenechat na návštěvnících,“ vysvětluje Eva Piknová ze společnosti Smetanova Litomyšl.

Číst dál: Srdce pro Václava Havla našlo domov v Litomyšli

Nostalgie po prezidentech. Litomyšl vzpomíná

 
Litomyšl si dnes bude několika výstavami a konferencí připomínat dvacet let od chvíle, kdy do města přijelo sedm středoevropských prezidentů.
 
„Je to nostalgie,“ říká někdejší starosta Litomyšle Miroslav Brýdl, který s prezidentem Václavem Havlem 26. září roku 1993 při jeho soukromé návštěvě akci dohodl.
 
A to i přesto, že renesanční zámek po revoluci připomínal všechno možné, jen ne důstojné místo pro setkání státníků. Nad Brýdlovými námitkami, že na zámku například nefunguje ani topení, Havel jen mávl rukou.
 
A tak se 15. a 16. dubna 1994 setkal Václav Havel v Litomyšli se šesti dalšími středoevropskými prezidenty. Slovenským Michalem Kováčem, slovinským Milanem Kučanem, maďarským Arpádem Gőnczem, německým Richardem von Weizsäckerem, rakouským Thomasem Klestilem a polským Lechem Walesou.

Číst dál: Nostalgie po prezidentech. Litomyšl vzpomíná

Voskové srdce pro Václava Havla sídlí v Litomyšli

 
Zuzana NEUVIRTOVÁ, moderátorka
Voskové srdce pro Václava Havla se stalo stálým exponátem na zámku v Litomyšli. Doplnilo galerii soch Olbrama Zoubka. V Litomyšli se sešli spolupracovníci českého prezidenta, jeho přátelé a známí, aby si připomněli setkání 7 prezidentů, které tam před 20 lety Václav Havel pozval.
 
Vlastimil WEINER, redaktor
Teplota ve sklepě v zámku v Litomyšli: 12 stupňů. Takové klima je pro voskové srdce na památku Václava Havla ideální. V Litomyšli už bylo před 2 lety.

Číst dál: Voskové srdce pro Václava Havla sídlí v Litomyšli

Havlovo srdce natrvalo v Litomyšli

 
Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka
Voskové srdce pro Václava Havla zůstane natrvalo v Litomyšli. Po jeho smrti ho vytvořili výtvarníci Lukáš Gavlovský a Roman Švejda, když sebrali z pietních míst zbytky svíček. Právě ve východočeském městě se dnes sešli spolupracovníci a přátelé bývalého prezidenta. Připomněli si setkání sedmi hlav států v roce 94, které tehdy uspořádal.
 
Karel SCHWARZENBERG, bývalý kancléř Pražského hradu /TOP 09/
My jsme se, to bylo za Havla právě obvyklé, prezentovali jako ten stát v Evropě, kde se všichni setkávají, který dává dohromady.
 
Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka
Litomyšl měl rád i sám Václav Havel. Přivedl ho tam zájem o dílo spisovatele a malíře Josefa Váchala a taky pozvání tehdejšího starosty.
 
Miroslav BRÝDL, bývalý starosta Litomyšle
Aby povzbudil malá česká města, to se mu velmi podařilo, protože nás tím vyzvednul do, do výšin, o kterých se nám předtím ani nesnilo.

Havla vzpomene srdce i debata

 
V Litomyšli při příležitosti dvacátého výročí setkání sedmi evropských prezidentů pořádají konferenci
 
LITOMYŠL / Neuvěřitelných dvacet let uplyne od chvíle, kdy do Litomyšle přijelo sedm středoevropských prezidentů. Po skončení studené války prezident Václav Havel pozval do Litomyšle své kolegy, aby na prvním setkání svého druhu nastolil mezi zeměmi ve střední Evropě přátelské vztahy. Z neformálních schůzek českého, slovenského, německého, rakouského, polského, maďarského a slovinského prezidenta se nakonec stala tradice, která přetrvala do dnešních dnů. Jen prezidentů se dnes schází už sedmnáct.
 
Na mezinárodní setkání s velkým ohlasem se bude v sobotu 12. dubna znovu vzpomínat. "Chtěli jsme si setkání připomenout, protože důležité věci, které proběhly v našem městě, se připomínat mají," uvedl emeritní starosta Litomyšle Miroslav Brýdl, který hlavy evropských států před dvaceti lety hostil.

Číst dál: Havla vzpomene srdce i debata

Voskové srdce jako vzpomínka na Václava Havla

 
Voskové srdce k uctění památky Václava Havla nejprve putovalo za lidmi, teď budou lidé putovat za ním. Dva výtvarníci ho vyrobili ze zbytků smutečních svíček zapalovaných po celé republice za zesnulého exprezidenta. Srdce teď natrvalo zakotvilo ve sklepení zámku v Litomyšli a poprvé už tam bude k vidění zítra.
 
Jakub BYSTRZYCKI, redaktor
Za pár dnů to bude přesně 20 let od chvíle, kdy na pozvání Václava Havla přijelo do Litomyšle 6 evropských prezidentů. Tehdy se rodné město Bedřicha Smetany stalo pomyslným centrem střední Evropy. Havlovo srdce bude symbolicky otevřené všem.
 
Roman ŠVEJDA, spoluautor voskového srdce
Je to křehký objekt a nesnese samozřejmě nekonečné cestování. Ze všech možností nám vyšla jako nejlepší Litomyšl.

Číst dál: Voskové srdce jako vzpomínka na Václava Havla

Litomyšl si připomene setkání sedmi prezidentů

 
Dvacet let uplyne v dubnu od chvíle, kdy do Litomyšle přijelo sedm středoevropských prezidentů. Významné setkání si 12. dubna připomenou konferencí Litomyšlský kruh blízcí spolupracovníci prezidenta Václava Havla. Do Litomyšle míří i plastika voskového srdce.
 
Regionální mutace| 5plus2 - Svitavsko
 

Voskové Srdce pro Václava Havla našlo trvalý domov v Litomyšli. Bude k vidění na zámku

Na Litomyšlský zámek doputovalo Srdce pro Václava Havla. Plastika, kterou vytvořili Lukáš Gavlovský a Roman Švejda ze zbytků svíček zapalovaných po smrti Havla na pietních místech po celém Česku, zůstane na zámku už natrvalo. Expozici lidé poprvé uvidí tuto sobotu, při příležitosti oslav 20. výročí setkání sedmi středoevropských prezidentů v Litomyšli.

Číst dál: Voskové Srdce pro Václava Havla našlo trvalý domov v Litomyšli. Bude k vidění na zámku

Litomyšl bude vzpomínat na sedm prezidentů

 
Před dvaceti lety přijeli do Litomyšle na pozvání prezidenta Václava Havla prezidenti Německa, Rakouska, Polska, Slovinska, Maďarska a Slovenska. Litomyšl si tuto událost v sobotu připomene.
 
LITOMYŠL Právo bylo tehdy ještě Rudé, Kurt Cobain deset dní po smrti a mezi prezidentem Václavem Havlem a tehdejším premiérem Václavem Klausem to už zase zaskřípalo. Litomyšl se před dvaceti lety stala na okamžik centrem střední Evropy. Ve dnech 15. a 16. dubna 1994 se tam setkalo sedm středoevropských prezidentů. Nic konkrétního nevyřešili, nerozhodli, a přece těžko někdo může říct, že jejich setkání nebylo důležité. Schůzky prezidentů se od té doby staly tradicí. Setkává se jich jen místo sedmi hned sedmnáct.

Číst dál: Litomyšl bude vzpomínat na sedm prezidentů

Litomyšl bude vzpomínat na setkání prezidentů

 
Litomyšl – Před 20 lety, 15. a 16. dubna 1994, se tehdejší český prezident Václav Havel setkal v Litomyšli se šesti středoevropskými prezidenty. Litomyšl si Havel vybral k navození neformální atmosféry. Na konferenci, která má celou událost připomenout, přijedou významné osobnosti politické scény jako Karel Schwarzenberg či Jacques Rupnik. Diskutovat s nimi budou lidé, kteří se tehdejšího setkání účastnili. V programu je slavnostní otevření výstavy Srdce pro Václava Havla nebo představení Zahradní slavnost.

Voskové srdce už 
je „doma“ ve sklepení

 
Litomyšl – Ve sklepení litomyšlského zámku znovu postupně rostlo Srdce pro Václava Havla. Mezi sochami Olbrama Zoubka už zůstane natrvalo.
 
Voskové srdce už se zabydlelo ve sklepení litomyšlského zámku. Jeho instalace autorům Romanu Švejdovi a Lukáši Gavlovskému trvala víc jak dva dny.
 
I když,  jak sami autoři Lukáš Gavlovský a Roman Švejda připouštějí, co u plastiky z vosku znamená natrvalo, je vlastně tajemstvím.

Číst dál: Voskové srdce už 
je „doma“ ve sklepení

 
 

 

Provozuje:
 
Smetanova Litomyšl, o.p.s.
724 063 041
baarova@smetanovalitomysl.cz
 

Otevírací doba
říjen:

 
So, Ne, svátky
10 - 16 hod.