Napište vzkaz Havlovi, nabízí návštěvníkům Litomyšl

LITOMYŠL Nezvyklá novinka se objeví v expozici ve sklepení litomyšlského zámku, kde je vystaveno velké voskové srdce vytvořené ze zbytků svíček zapalovaných po smrti Václava Havla. Lidé budou moci u srdce zanechat vzkaz pro prvního českého prezidenta. Ten by se v neděli dožil 78 let. 
„Máme pocit, že každý, kdo k srdci přijde, by tam asi nejraději zapálil svíčku, což ale nejde kvůli požárním předpisům v zámeckém areálu. Přemýšleli jsme, jak lidem umožnit, aby tu po sobě zanechali nějakou stopu, aby mu mohli něco říct, poděkovat či sdělit výhrady,“ řekla Eva Piknová ze společnosti Smetanova Litomyšl.
U voskového srdce mohou nyní lidé zavěsit malé dopisní papírky ve tvaru srdce. „Vzkazy bude možné přivázat na již instalované mříže, které jsou u vchodu do expozice,“ uvedla Piknová.
Uspořádání expozice navrhl architekt Josef Pleskot. Po celém obvodu samostatné místnosti, v jejímž středu je voskové srdce, umístil svítící verš z prologu knihy Kazatel.
Při příležitosti výročí Havlova narození bude v neděli prodloužena otevírací doba expozice ve sklepení od 10.00 až do 20.00 hodin. V 11.00 a v 15.00 hodin se navíc zájemci budou moci setkat s jedním z autorů plastiky, Romanem Švejdou.
Do Litomyšle se voskové srdce dostalo po dlouhém putování mezi městy. „V Litomyšli je v dobrých rukách a na dobrém místě. Toto město vděčí Václavu Havlovi hodně za to, kam se posunulo,“ řekl Roman Švejda.
 
Regionální mutace| Mladá fronta DNES - pardubický kraj

 
 

 

Provozuje:
 
Smetanova Litomyšl, o.p.s.
Zámecké sklepení
Jiráskova 93, Litomyšl
724 063 041
baarova@smetanovalitomysl.cz
 

Otevírací doba

 

duben:
soboty, neděle, svátky | 10 - 16

květen:
úterý - neděle | 10 - 16

červen:
úterý - neděle | 10 - 17

červenec, srpen:
pondělí - neděle | 10 - 17

září:
úterý - neděle | 10 - 17

říjen:
soboty, neděle, svátky | 10 - 16