Nostalgie po prezidentech. Litomyšl vzpomíná

 
Litomyšl si dnes bude několika výstavami a konferencí připomínat dvacet let od chvíle, kdy do města přijelo sedm středoevropských prezidentů.
 
„Je to nostalgie,“ říká někdejší starosta Litomyšle Miroslav Brýdl, který s prezidentem Václavem Havlem 26. září roku 1993 při jeho soukromé návštěvě akci dohodl.
 
A to i přesto, že renesanční zámek po revoluci připomínal všechno možné, jen ne důstojné místo pro setkání státníků. Nad Brýdlovými námitkami, že na zámku například nefunguje ani topení, Havel jen mávl rukou.
 
A tak se 15. a 16. dubna 1994 setkal Václav Havel v Litomyšli se šesti dalšími středoevropskými prezidenty. Slovenským Michalem Kováčem, slovinským Milanem Kučanem, maďarským Arpádem Gőnczem, německým Richardem von Weizsäckerem, rakouským Thomasem Klestilem a polským Lechem Walesou.
Šlo o neformální schůzku, která ale nastartovala pravidelná setkávání prezidentů, jež se odehrávají dodnes.
 
Vzpomínání na schůzku prezidentů odstartuje dnes v deset hodin otevření výstavy Srdce pro Václava Havla i expozice soch Olbrama Zoubka v zámeckém sklepení. Lidé uvidí i výstavu fotografií a dokumentů ze setkání prezidentů. Poté se odehrají tři diskusní panely konference, při níž bude například Karel Schwarzenberg, politolog Jacques Rupnik, novinář Jindřich Šídlo či architekt Josef Pleskot mluvit o vizích Václava Havla.
 
Akci uzavře představení Zahradní slavnost Václava Havla v podání Divadla Na tahu.
 
Regionální mutace| Mladá fronta DNES - pardubický kraj

 
 

 

Provozuje:
 
Smetanova Litomyšl, o.p.s.
Zámecké sklepení
Jiráskova 93, Litomyšl
724 063 041
baarova@smetanovalitomysl.cz
 

Otevírací doba

 

duben:
soboty, neděle, svátky | 10 - 16

květen:
úterý - neděle | 10 - 16

červen:
úterý - neděle | 10 - 17

červenec, srpen:
pondělí - neděle | 10 - 17

září:
úterý - neděle | 10 - 17

říjen:
soboty, neděle, svátky | 10 - 16