Setkání prezidentů připomene konference a Havlovo srdce

 
LITOMYŠL Dvacet let uplyne od chvíle, kdy do Litomyšle přijelo sedm středoevropských prezidentů. Na mezinárodní setkání s velkým ohlasem se bude v sobotu znovu vzpomínat.
 
"Chtěli jsme si setkání připomenout, protože důležité věci, které proběhly v našem městě, se připomínat mají," uvedl emeritní starosta Litomyšle Miroslav Brýdl, který hlavy evropských států před dvaceti lety hostil.
 
Litomyšlský kruh, jak je konference pojmenovaná, se bude mimo jiné zabývat i významem setkání pro samotné město, které se za posledních dvacet let výrazně proměnilo. "Chtěli jsme na konferenci pozvat významné osobnosti z republikového i evropského prostoru, které by nám pomohly z vnějšku zhodnotit tehdejší setkání - jaké mělo důsledky, dopady," řekl ke konferenci, na níž se objeví zvučná jména politologů, novinářů, ale i politiků, Jan Pikna mladší z pořadatelské Smetanovy Litomyšle.
Mezi diskutéry o fenoménu "Litomyšl" podebatují architekti Zdeněk Lukeš nebo David Vávra. K významu spontánního občanského života v Litomyšli jistě pohovoří Marta Smolíková a další.
 
Odpoledne budou mít zájemci o osobnost Václava Havla možnost poslechnout si debatu o něm, jako vizionáři v politice. Moderátorka Pavlína Kvapilová uvede mezi hosty bývalého spolupracovníka Karla Schwarzenberga, politologa Jacquesa Rupnika či novináře Jindřicha Šídla. Řečníci pohovoří i o významu setkání prezidentů.
 
S oslavami bude spojeno odhalení voskové plastiky Srdce pro Václava Havla v expozici zámeckého sklepení spolu se sochami Olbrama Zoubka.
 
Více než dvoutunové srdce autorů Lukáše Gavlovského a Roma Švejdy bude v Litomyšli nastálo. Na dotykové obrazovce si budou moci návštěvníci prohlédnout fotografie zachycující vznik Srdce, zhlédnout dokumentární film Viktora Portela a přečíst text rozhovoru s autory. Součástí konference, která začíná v 10 hodin, bude i výstava fotografií ze setkání prezidentů.
 
V závěru dne Divadlo Na tahu uvede v zámeckém pivovaru Havlovu Zahradní slavnost.
 
Autor: Radek Latislav
 

 
 

 

Provozuje:
 
Smetanova Litomyšl, o.p.s.
Zámecké sklepení
Jiráskova 93, Litomyšl
724 063 041
baarova@smetanovalitomysl.cz
 

Otevírací doba

 

duben:
soboty, neděle, svátky | 10 - 16

květen:
úterý - neděle | 10 - 16

červen:
úterý - neděle | 10 - 17

červenec, srpen:
pondělí - neděle | 10 - 17

září:
úterý - neděle | 10 - 17

říjen:
soboty, neděle, svátky | 10 - 16