Srdce pro Václava Havla našlo domov v Litomyšli

 
PRAHA Voskové Srdce pro Václava Havla už „kočovat“ po Česku nebude. Dílo, které vyrobili výtvarníci Lukáš Gavlovský a Roman Švejda ze zbytků svíček zapalovaných po prezidentově smrti na řadě pietních míst, se ode dneška stane součástí stálé expozice ve sklepení renesančního zámku v Litomyšli.
 
„Časté stěhování zanechalo na uměleckém díle řadu šrámů, po restaurování se proto autoři rozhodli Srdce umístit nastálo a putování raději přenechat na návštěvnících,“ vysvětluje Eva Piknová ze společnosti Smetanova Litomyšl.
Dvoumetrový objekt, do kterého se dá vstoupit, byl poprvé vystaven na piazzettě pražského Národního divadla. Pak načas zakotvil na dvorku zámeckého pivovaru v Litomyšli, odkud putoval do chladného sklepení hradu Grabštejn.
 
„V zimě roku 2012 bylo dílo součástí brněnského Divadla Husa na provázku, kde si u něj lidé připomínali první výročí úmrtí Václava Havla,“ říká Piknová. Posledními dvěma zastávkami plastiky se staly Zlín a zámek Uherský Ostroh.
 
„Při výstavě na piazzettě Národního divadla stálo Srdce z technických důvodů na podestě. Lidé, kteří k němu přicházeli a dotýkali se jej zvenčí i zevnitř, do desky postupně zašlapali prach z ulice i šupinky vosku. Po demontáži objektu se objevil obraz, který bezděčně vytvořily tisíce návštěvníků,“ uvádí Gavlovský. Podestu umělci věnovali nadaci Vize 97. Od loňského října je zavěšena v Pražské křižovatce – odsvěceném kostele, v němž Havel spoluzaložil centrum pro rozmanité druhy setkávání, přednášky či koncerty.
 
V Litomyšli bude Srdce vystaveno spolu se sochami Olbrama Zoubka. Konkrétně se sousoším Strážci, které ztvárňuje Jana Palacha a Jana Zajíce a má připomínat dobu odvážného boje s komunistickou totalitou. Zoubka s Havlem spojovalo přátelství. Sochařova díla „hrála“ třeba v prezidentově filmu Odcházení.

 
 

 

Provozuje:
 
Smetanova Litomyšl, o.p.s.
Zámecké sklepení
Jiráskova 93, Litomyšl
724 063 041
baarova@smetanovalitomysl.cz
 

Otevírací doba

 

duben:
soboty, neděle, svátky | 10 - 16

květen:
úterý - neděle | 10 - 16

červen:
úterý - neděle | 10 - 17

červenec, srpen:
pondělí - neděle | 10 - 17

září:
úterý - neděle | 10 - 17

říjen:
soboty, neděle, svátky | 10 - 16