V Litomyšli vzpomínali na setkání prezidentů
Kultivované diskuze a výstavy, tak vypadala sobota, která se nesla ve znamení dvacátého výročí setkání prezidentů v Litomyšli.
Litomyšl – Dnes je tomu přesně na den dvacet let, kdy do Litomyšle na pozvání tehdejšího prezidenta Václava Havla přijelo dalších šest hlav středoevropských států. Uspořádal jej proto, aby po skončení studené války během neformálních schůzek znovu navázal přátelské vztahy.
Na významné setkání, které dalo vzniknout tradici, vzpomněli v sobotu několika zasvěcenými diskuzemi, ale i například slavnostním odhalením voskového srdce v zámeckém sklepení.
Setkání skutečně významných hostů
Diskuzních panelů se zúčastnilo mnoho osobností českého zejména kulturního a politického života. Mnoho z nich bylo i Havlovými osobními přáteli nebo spolupracovníky. Na autentické vzpomínky a postřehy z jeho života nebylo nouze.
„Velmi nás potěšilo, že skutečně dorazili vzácní hosté, a to často na úkor jiných svých povinností a bez nároku na honorář. Například Petr Drulák, náměstek ministra zahraničních věcí, dorazil s celou rodinou i přesto, že den předtím přiletěl z Washingtonu,“ prozradil Jan Pikna mladší z obecně prospěšné společnosti Smetanova Litomyšl. Někteří tehdejší účastníci setkání poslali dopisem vzpomínku na dobu před dvaceti lety jako bývalý maďarský prezident Árpád Göncz, který mimojiné napsal: „Václav Havel byl jedním z nejvýznamnějších účastníků našich rozhovorů. Dodnes rád vzpomínám na jeho milý úsměv, břitkou inteligenci a toleranci.“
Setkání jako klíčový moment pro město
Hned první diskuzní panel otevřel otázku, zda setkání prezidentů dalo vzniknout fenoménu Litomyšl a co vlastně městu dalo.
„Václav Havel říkal, že se může podepsat dokument, něco hmatatelného, ale že očekává, že význam setkání bude mnohem symboličtější. Jsem přesvědčená, že impuls setkání prezidentů byl opravdu tím klíčovým momentem pro další rozvoj města ale nejen Litomyšle ale i dalších měst,“ prohlásila jedna z diskutujících, Marta Smolíková, výkonná ředitelka Knihovny Václava Havla.
Do Litomyšle se v sobotu sjeli významné osobnosti i ti, kdo sympatizovali s prezidentem Václavem Havlem, aby si připomněli dvacet let od setkání sedmi středoevropských prezidentů.
Během prvního diskuzního panelu došla řeč i na pojmenování nového litomyšlského náměstí po Václavu Havlovi. To však město již dříve neodsouhlasilo. Na to konto se v sobotu ráno na prostranství před zámeckým informačním centrem objevila lavička polepená novinovými články a s cedulkou nesoucí Havlovo jméno. Jeden z těch, kdo diskuzi naslouchal, navrhl po Havlovi pojmenovat některý z nově opravených sálů na zámeckém návrší. Starosta Litomyšle Michal Kortyš slíbil návrh přednést na radě města.
Starosta také při dal jednu ze svých vzpomínek na setkání s bývalým prezidentem. „Chvíli jsem se s ním setkal v jeho kanceláři, když jsem mu nesl knihu 750 let města, kterou jsme vydali. Tam na mě velmi zapůsobil jako člověk. Setkal jsem se s více osobnostmi, ale tak dobře a velice lidsky jsem si s nikým nepopovídal,“ připustil Michal Kortyš.
Džentlmenské debaty
Zatímco druhý diskuzní panel často zavedl řeč na Václava Klause jako Havlova nástupce a odpůrce, ten poslední přinesl bouřlivou, přesto kultivovanou diskuzi mezi Lubošem Dobrovským a Petrem Drulákem o tom, zda a jak se zahraniční politika Václava Havla měnila v čase.
Celý průběh Litomyšlského kruhu shrnul Jan Pikna mladší: „Pět měsíců příprav se vyplatilo, sešla se tu vybraná společnost, která hovořila o důležitých tématech české i evropské společnosti. Ukázali jsme, že i malé město může a umí být veliké.“
***
„Velmi nás potěšilo, že skutečně dorazili vzácní hosté, a to často na úkor jiných svých povinností a bez nároku na honorář.“
Jan Pikna mladší, Smetanova Litomyšl o.p.s.
Region| Východní Čechy