Evropa si připomíná tři roky od smrti Václava Havla. Svíčkami i kalhotami

  • Před třemi roky 18. prosince zemřel Václav Havel.
  • Jeho památku uctí například arcibiskup Dominik Duka na mši v kostele sv. Anny, na různých místech se zapalují svíčky.
  • Na prvního českého prezidenta vzpomínají v Praze, Brně, Liberci i Paříži.
Česká republika i Polsko nebo Francie si ve čtvrtek připomínají třetí rok od úmrtí prvního českého prezidenta Václava Havla. Lidé budou zapalovat svíčky, sledovat Havlovy divadelní hry a debatovat o jeho životě. Celosvětově rozšířenou iniciativou je ohrnutí kalhot, které připomíná jeho první vykročení do prezidentského úřadu.
 
"Když jsme před třemi roky iniciativu začínali, tak jsme chtěli, aby se mohl zapojit každý. Tohle nám přišlo jasné a rozpoznatelné," uvedl pro HN jeden ze zakladatelů Tomáš Pikola. Podle něj se tehdy skupina přátel inspirovala tzv. ručníkovým dnem, kdy si fanoušci knižní série Stopařův průvodce po galaxii připomínají jejího tvůrce Douglase Adamse.
 
Akce má přesah i do zahraničí, loni byl například v Polsku průvod lidí s ohrnutými nohavicemi. Letos se zatím podle události na sociální síti Facebook zapojí přes šest tisíc lidí. "Z téměř celého světa nám chodí fotky lidí s ohrnutými kalhotami – z Ameriky, Austrálie i Hongkongu," popisuje Pikola minulé ročníky. "Máme i velkou odezvu od velvyslanců, kteří jsou v České republice. Během posledních dní nám od nich přišlo asi pět e-mailů, že se připojí."
 
Dalším typem vzpomínky, který je rozšířený po celé republice, je zapalování svíček. V Praze 6, která Havla prohlásila za čestného občana, se budou svíčky zapalovat do tvaru srdce od tří hodin odpoledne. Další rozsvěcení se plánuje i v Brně, Liberci, Pardubicích, Jihlavě, Prostějově nebo třeba Chotěboři.
 
Nejvíce akcí se chystá v hlavním městě. Po osmé hodině ranní položí předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) kytici u Havlova hrobu. Ve tři čtvrtě na jednu bude slavnostně odhalena medaile Bořka Šípka, první ze série pamětních medailí, jejichž výtěžek půjde na opravy kostela sv. Anny. Právě zde odslouží v šest hodin večer arcibiskup Dominik Duka mši za Václava Havla.
 
Z kulturních akcí se v pražském divadle Alfred chystá předčítání z Havlových děl a od šesti hodin bude v Knihovně Václava Havla odehrána hra Protest.
 
Večer se také sejdou Brňané, a to pod sochou Tomáše G. Masaryka, kde odstartují vzpomínkový pochod.
 
V zámku v Litomyšli bude zdarma otevřena výstava Srdce ve sklepení. Lidé se tu budou moci podívat na voskové srdce, které před třemi roky vyrobili Lukáš Gavlovský a Roman Švejda ze zbytků svíček zapalovaných po Havlově úmrtí. Zároveň se budou na náměstí před zámkem promítat krátké dokumenty.
 
Na několika místech se budou promítat i filmy o Václavu Havlovi. Například ve Žďáru nad Sázavou proběhne projekce Občana Havla a v kinech v Jičíně či Kopřivnici budou moci diváci zajít na promítání nového filmu Život podle Václava Havla.
 
Česká republika ale nebude jediná, kdo si bude prvního českého prezidenta připomínat. V Paříži se po křtu knihy Michaela Žantovského odehraje představení Havlovy hry Largo desolato. V polské Vratislavi se chystá průvod a podle informací organizátora "Krátkých kalhot" Tomáše Pikoly se bude na Havla vzpomínat i v kosovské Prištině.
 
Pavlína Nouzová
 
 

 
 

 

Provozuje:
 
Smetanova Litomyšl, o.p.s.
Zámecké sklepení
Jiráskova 93, Litomyšl
724 063 041
baarova@smetanovalitomysl.cz
 

Otevírací doba

 

duben:
soboty, neděle, svátky | 10 - 16

květen:
úterý - neděle | 10 - 16

červen:
úterý - neděle | 10 - 17

červenec, srpen:
pondělí - neděle | 10 - 17

září:
úterý - neděle | 10 - 17

říjen:
soboty, neděle, svátky | 10 - 16