Voskové srdce pro Havla se sestaví z cihel, bude mít 2,5 metru

Zatím to na umělecké dílo, které by uctilo památku Václava Havla, nevypadá. Lukáš Gavlovský a Roman Švejda v montérkách přehrabují tisíce vyhořelých svíček, které pracovníci městských služeb svezli na skládku. O víkendu z nich začnou lít ohlášenou sochu ve tvaru srdce. "V tom vosku je ukrytý smutek, ale je to smutek za člověka, který něco dobrého znamená," popisuje svou vizi Gavlovský.

 

Už víte, kdy srdce dokončíte?

Prostor, kde bude socha vznikat, máme zarezervovaný do konce měsíce. Od 9. února by už měla být vystavena na piazzettě Národního divadla.

Celou práci asi bez pomocníků nezvládnete.

Počítáme s tím, že nám lidé přijdou pomoci. Vlastně bych je chtěl vyzvat, aby přišli a pomohli nám. Nejenom o víkendu, kdy se uskuteční hlavní část lití. Důležité je, aby dorazili už ve čtvrtek a v pátek a pomohli nám už nějaký vosk vytřídit. Zřídili jsme proto i stránky Srdce pro Václava Havla i profil na Facebooku.

 

A jak bude socha nakonec vypadat?

Původně to měl být monolit, obrovský sloup ve tvaru srdce. Pak jsme tu myšlenku ještě obohatili, srdce bude mnohem větší, představte si ho jako 2,5 metru velkou skořepinu, do které budou lidé moci vstoupit.

 

Jak ho k Národnímu divadlu dopravíte?

Forma bude asi 20 centimetrů vysoká. Prstenec budeme odlévat po částech. Představte si to jako cihly, ze kterých srdce na piazzettě sestavíme. Počítám, že bude mít nejméně deset vrstev.

 

Piazzettu u Národního divadla jste si vybrali záměrně? Jak dlouho tam bude k vidění?

Bude tam až do dubna. Národní divadlo se nám od začátku líbilo. Celá akce má tak trochu charakter "Národ sobě". Svíčky jsme totiž sebrali nejenom od lidí z Prahy, ale i z jiných měst.

 

A co se se sochou stane potom, už o ni někdo projevil zájem?

Tak to ještě nevíme. Možná se rozebere, rozdá, nebo přijde někdo jiný a vyrobí z ní něco jiného, třeba zase svíčky. Nebo ji přesuneme někam jinam. Nemá ambici být sochou "navěky" jako ty z bronzu.

 

Kdy jste na ten nápad přišel?

Bylo to spontánní, stejně jako je i dosavadní průběh. Napadlo mě to po Vánocích, když jsem se byl podívat na pietní místo u svatého Václava. Okamžitě mi bylo jasné, že nějak musím využít materiál, ve kterém je nainvestována ta ohromná lidská energie.

 

Naznačil jste, že pracujete se svíčkami nejen z Prahy, odkud tedy jsou?

Původně jsem si myslel, že budeme mít svíčky jen z Václaváku. Vypadalo to tak na dva, dva a půl kubíku vosku. Také jsme chtěli, aby se tam celý proces výroby odehrával, ale tu myšlenku jsme museli i vzhledem k všemožným povolením opustit. Jak to celé nabíralo větší a větší rozměry, oslovili jsme i další města, namátkou Plzeň, Brno. Ozývají se nám ale i lidé z malých obcí, kde mají jen pár svíček. I oni by chtěli přispět. V jednu chvíli jsme se až lekli, aby nás nezavalili voskem.

 

Jak to bylo s těmi povoleními?

Nejdřív jsem na celou akci šel jako občan a hledal jsem možnost, jak na Václavském náměstí umístit vlastní sochu. Všem se to hrozně líbilo, ale zároveň jsem do rukou dostal spoustu formulářů s termíny, které jsem nebyl schopen zvládnout. Došlo mi, že to asi tímto způsobem vzniknout nemá. Nakonec jsme s kolegou usoudili, že to musí jít odspoda. Lidé se také nikoho neptali, jestli můžou přinést na Václavák svíčku. Líbí se nám živelnost, spontánnost.

 

Takže vás nikdo finančně nepodporuje?

Ne, všechno financujeme z našeho rozpočtu. Ale třeba se někdo ozve a pomůže nám, třeba s dopravou nebo něčím jiným.


Autoři: Tomáš Novák, tpc

http://zpravy.idnes.cz/voskove-srdce-pro-havla-se-sestavi-z-cihel-bude-mit-2-5-metru-pau-/domaci.aspx?c=A120116_143703_domaci_top


 
 

 

Provozuje:
 
Smetanova Litomyšl, o.p.s.
Zámecké sklepení
Jiráskova 93, Litomyšl
724 063 041
baarova@smetanovalitomysl.cz
 

Otevírací doba

 

duben:
soboty, neděle, svátky | 10 - 16

květen:
úterý - neděle | 10 - 16

červen:
úterý - neděle | 10 - 17

červenec, srpen:
pondělí - neděle | 10 - 17

září:
úterý - neděle | 10 - 17

říjen:
soboty, neděle, svátky | 10 - 16