Ze svíček za Havla by mohla být vosková socha ve tvaru srdce, plánuje umělec

 
Ze svíček, které přinesli na Václavské náměstí lidé truchlící za Václava Havla, může vzniknout umělecké dílo. Výtvarník Lukáš Gavlovský by rád z vosku vytvořil plastiku ve tvaru srdce. Není však zatím jasné, kde by socha mohla stát. Radnice Prahy 1 by ji ráda umístila jinam než na Václavské náměstí.
 
Z tisíců svíček, které lidé přinesli na Václavské náměstí k uctění památky prezidenta Václava Havla, by mohla vzniknout socha. Umělec Lukáš Gavlovský plánuje vytvořit z vosku více než dvoumetrovou plastiku ve tvaru srdce.
Zatím ale není jasné, kde by objekt stál, radnice Prahy 1 by jej chtěla umístit jinde než na Václavské náměstí. V úvahu připadá třeba odsvěcený kostel svaté Anny, takzvaná Pražská křižovatka, řekl Gavlovský.
 
"V materiálu, který se jednou stane odpadem, vidím mnoho světů. Jsou v něm nainvestovány představy lidí o slušné společnosti, je do něj zamodlena naděje, že je možné jednat podle nejlepšího svědomí a netratit na tom, naděje, že všechno, co je politické, nemusí být špinavé a zanesené neprůhlednou vrstvou divných zájmů," vysvětlil výtvarník.
 
Jen ze svíček pod sochou svatého Václava lze prý odhadem získat dva metry krychlové vosku. Materiál by stačil na 2,4 metru vysoký sloup s podstavou ve tvaru srdce.
 
Z Václavského náměstí by ale měly být svíčky odstraněny už v sobotu ráno, a to kvůli oslavám příchodu Nového roku.
 
Gavlovský uvedl, že kvůli časové tísni se domluvil s odklízecí četou, aby mu vosk schovala. Poté by jej rád tavil a přímo na Václavském náměstí z něj vytvářel sochu za pomoci lidí, kteří by se do této akce chtěli zapojit. Dosud ale není jasné, jak bude odlévaní nakonec vypadat, umělec zatím shání podporu u městské části.
 
Výtvarník také uvažoval, že by do voskového díla začlenil i svíčky zapalované na Národní třídě u památníku 17. listopadu. Z těchto míst už ale byly svíčky odklizeny.
 
Vedení radnice Prahy 1 se nápad zamlouvá, srdce by ale chtělo umístit na jiné místo než na Václavské náměstí.
 
Podle mluvčí Prahy 1 Veroniky Blažkové uvažuje například o kulturním centru Pražská křižovatka, které Havlova nadace vytvořila ze starého kostela a kam se lidé chodili poklonit Havlovým ostatkům.
 
Autor nápadu voskového srdce uvažoval i o tom, že by do vosku byly zality i některé ze vzpomínkových předmětů, které lidé na Václavské náměstí přinesli. Radnici by ale více líbilo jen čistě voskové dílo, řekla Blažková. O některé z dopisů či obrázků ale podle ní má zájem Národní muzeum.
 
Gavlovský se také nechal slyšet, že by nápad chtěl rozšířit ještě na další města v Česku.
 
Lukáš Gavlovský je absolventem oboru malba na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, studoval v ateliéru Pavla Nešlehy. Letos oslavil devětatřicáté narozeniny a působí jako umělec ve svobodném povolání.
 

 
 

 

Provozuje:
 
Smetanova Litomyšl, o.p.s.
Zámecké sklepení
Jiráskova 93, Litomyšl
724 063 041
baarova@smetanovalitomysl.cz
 

Otevírací doba

 

duben:
soboty, neděle, svátky | 10 - 16

květen:
úterý - neděle | 10 - 16

červen:
úterý - neděle | 10 - 17

červenec, srpen:
pondělí - neděle | 10 - 17

září:
úterý - neděle | 10 - 17

říjen:
soboty, neděle, svátky | 10 - 16