Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /data/web/virtuals/78908/virtual/www/templates/srdce002/functions.php on line 1
Litomyšl bude vzpomínat na sedm prezidentů
Před dvaceti lety přijeli do Litomyšle na pozvání prezidenta Václava Havla prezidenti Německa, Rakouska, Polska, Slovinska, Maďarska a Slovenska. Litomyšl si tuto událost v sobotu připomene.
LITOMYŠL Právo bylo tehdy ještě Rudé, Kurt Cobain deset dní po smrti a mezi prezidentem Václavem Havlem a tehdejším premiérem Václavem Klausem to už zase zaskřípalo. Litomyšl se před dvaceti lety stala na okamžik centrem střední Evropy. Ve dnech 15. a 16. dubna 1994 se tam setkalo sedm středoevropských prezidentů. Nic konkrétního nevyřešili, nerozhodli, a přece těžko někdo může říct, že jejich setkání nebylo důležité. Schůzky prezidentů se od té doby staly tradicí. Setkává se jich jen místo sedmi hned sedmnáct.
Litomyšl si chce v sobotu setkání připomenout řadou výstav, ale i konferencí, které se zúčastní politologové, filosofové, politici i novináři. Přijede mimo jiné Karel Schwarzenberg, který v minulosti působil jako vedoucí kanceláře prezidenta Václava Havla. Debatovat bude uznávaný francouzský politolog a historik Jacques Rupnik i tehdejší kancléř prezidenta Václava Havla Zdeněk Lukeš.
Budou hledat mimo jiné odpověď na otázku, jaký mělo setkání v Litomyšli význam. V obsahu a výsledku jednání asi spočívat nebude.
Středoevropští prezidenti měli tehdy a mají dodnes poměrně omezené pravomoce. Navíc, jak tehdy napsal Respekt, každý ze státníků chtěl mluvit trochu o něčem jiném. „Zatímco Václav Havel chtěl hovořit o idejích střední Evropy, prezidenta Klestila trápila jaderná elektrárna Temelín, Árpáda Göncze otázka menšin, Milana Kučana válka na Balkáně a Michala Kováče budoucnost visegrádské čtyřky.“
V čem tedy spočíval význam setkání? „Vzniklo fórum, které umožnilo nepřetržitý a neformální dialog mezi západoevropskými státy a našimi zeměmi, připravujícími se na euroatlantickou integraci,“ napsal organizátorům sobotní akce bývalý maďarský prezident Árpád Göncz.
Debata je rozdělena do tří bloků. „První panel bude mít podobu neformální debaty, při níž chceme zhodnotit vznik fenoménu Litomyšl. Chceme se pobavit o tom, co Litomyšli setkání dalo, zda vedlo k nastartování boomu,“ uvedl Jan Pikna mladší ze Smetanovy Litomyšle, která setkání připravila.
Podruhé se bude diskutovat o osobnosti Václava Havla. „Když jsem si přečetl, co publikoval po setkání, tak je zřejmé, že viděl hodně daleko i ohledně Ruska,“ uvedl bývalý starosta Litomyšle Miroslav Brýdl.
Třetí panel se bude týkat zhodnocení významu setkání pro celou střední Evropu. „Myslím si, že i tato debata se nedokáže nedotknout dění na Ukrajině a vztahu Ruska ke střední Evropě,“ uvedl Pikna.
Setkání sedmi prezidentů se v Litomyšli před 20 lety vydařilo. Jediný kaz? Václav Klaus nejdříve přijal pozvání na večeři prezidentů, ale nakonec do Litomyšle nepřijel, údajně kvůli přípravám na svou cestu do Jižní Ameriky. Ale to byly jen tradiční kulisy české politiky roku 1994.
***
FAKTA
Litomyšlský kruh Sobota 12. dubna 10.00, kongresový sál zámku Slavnostní otevření řady výstav: Mimo jiné Srdce pro Václava Havla a obnovená expozice soch Olbrama Zoubka. 11.00, zámecký pivovar Kulatý stůl - Sedm prezidentů -Začátek fenoménu „Litomyšl“? Diskutující: Zdeněk Lukeš, Marta Smolíková, David Vávra, Jiří Kuděla, Jiří Brýdl, Jakub Skalník, Miroslav Brýdl, Michal Kortyš 14.00, kongresový sál zámku Václav Havel, vizionář v politice Karel Schwarzenberg, Jacques Rupnik, Jindřich Šídlo, Josef Pleskot, Jan Macháček 16.30, kongresový sál zámku Význam setkání sedmi prezidentů pro střední Evropu. Miroslav Kunštát, Petr Drulák, Jacques Rupnik, Luboš Dobrovský 19.00, klenutý sál pivovaru Václav Havel: Zahradní slavnost Divadlo Na tahu
Debata Kdo bude diskutovat v Litomyšli po 20 letech?
Jacques Rupnik politolog a historik » Návrat moderátora Francouzský politolog a historik, který se zabývá střední a východní Evropou. Před 20 lety v Litomyšli moderoval televizní debatu sedmi středoevropských prezidentů. V letech 1990–1992 pracoval jako poradce Václava Havla.
Karel Schwarzenberg předseda TOP 09 » Bývalý Havlův kancléř Karel Schwarzenberg byl nejen přítelem Václava Havla, ale působil i jako vedoucí jeho prezidentské kanceláře. Byl ministrem zahraničních věcí, dosud je předsedou strany TOP 09.
Luboš Dobrovský, novinář a politik » Odborník na Rusko Novinář, překladatel z ruštiny a polštiny, bývalý federální ministr obrany a v období 1992 až 1996 kancléř prezidenta Havla. Poté působil čtyři roky jako český velvyslanec v Ruské federaci.
David Vávra architekt » Obdivovatel Litomyšle Architekt David Vávra oceňuje Litomyšl za její podporu moderní architektuře. V sobotu se zúčastní debaty o fenoménu Litomyšle a je jasné, že bude město zase hodně chválit.
Miroslav Brýdl bývalý starosta Litomyšle » Dohodl setkání s Havlem Někdejší starosta Litomyšle dohodl v září 1993 s Václavem Havlem, že se prezidenti sjedou na tamní zámek. Působil jako starosta, náměstek hejtmana, nyní je v důchodu.
Regionální mutace| Mladá fronta DNES - pardubický kraj