Srdce pro Václava Havla se odráží ve stovkách zrcátek

Litomyšl – Pravda a láska stále mají v naší společnosti místo. Potvrzuje to velký zájem o výzvu Více srdce pro Václava Havla. Lidé mohli zasílat nebo nosit na sběrná místa svá osobní zrcátka a projevit tím sympatie k Václavu Havlovi a k jeho idejím.

Roman Švejda, Lukáš Gavlovský a Josef Pleskot, kteří za výzvou stojí, zrcátka instalovali kolem voskového Srdce pro Václava Havla v zámeckém sklepení v Litomyšli. Nová instalace se otevřela návštěvníkům v sobotu odpoledne, den před 100. výročím vzniku Československé republiky.

Lidé posílali zrcátka nejen z celé České republiky, ale také ze Slovenska, Německa, Švýcarska a dalších zemí. Celkový počet se vyšplhal na 1750. Zhruba tisíc pět set jich našlo své místo na klenbě a stěnách kolem voskového srdce. Díky různým tvarům a velikostem zrcátek je v nich odraz Srdce vždy jiný a stále je možné objevovat nové pohledy.

Nenainstalovaná zrcátka ale také ozdobí zdi podzemního sálu. „Byli jsme ve sklepení pět dní a měli jsme na sobě takovou tíhu, že to nestihneme, že jsme to zkrátka přepískli. Nejdřív přišly obavy o dostatek zrcátek, pak jsme zjistili, že chodí další bedny a vrší se ošatky. Ani pátý den nebyla jejich instalace hotová. Tehdy jsme si uvědomili, že jde vlastně o neukončený proces. Ani pravda a láska nemohou navěky zvítězit nad lží a nenávistí. Nikdy to tedy nebude hotové,“ říká Lukáš Gavlovský. Roman Švejda dodává, že se do Litomyšle vrátí, aby i pro zbylá zrcátka našli místo.

Výzva pokračuje. Lidé mohou dál svá osobní zrcátka zasílat na adresu Smetanovy Litomyšle.

 

Celý článek

Srdce pro Václava Havla v Litomyšli je nekonečné. Díky osobním zrcátkům jeho příznivců

Srdce Václava Havla, které spontánně vzniklo po smrti bývalého prezidenta ze zbytků svíček na pietních místech, je od soboty nekonečné. A to díky téměř dvěma tisícům zrcátek, která autorům srdce poslali lidé z celé republiky i ze zahraničí. Srdce se zrcátky se stalo stálou expozicí zámeckého sklepení v Litomyšli.

Článek
Srdce pro Václava Havla vytvořili v roce 2012 výtvarníci Roman Švejda a Lukáš Gavlovský ze zbytků svíček, které dobrovolníci posbírali na pietních místech po celé republice, na nichž lidé zapalovali svíčky po smrti Václava Havla v prosinci 2011. Srdce putovalo po celé republice a před čtyřmi lety natrvalo zůstalo ve sklepení zámku Litomyšl. Letos se expozice navržená architektem Josefem Pleskotem rozrostla k výročí 100 let od založení Československa.

„Zdálo se nám, že ze společnosti se poněkud vytrácí ideje Václava Havla, tak jsme si řekli, že necháme toto voskové srdce odrážet v zrcadlech tisíckrát, donekonečna, jako v krystalu. Že se srdce pro Václava Havla rozmnoží,“ popsal hlavní myšlenku Roman Švejda.

Pro svůj nápad výtvarníci okamžitě nadchli architekta Josefa Pleskota, který je autorem expozice soch Olbrama Zoubka v litomyšlském sklepení. „Tomu projektu jsem věřil od samého začátku, rád jsem s nimi spolupracoval. Když přišli s pokračováním ve formě zrcátek, byl jsem nadšený. Já jsem podporoval myšlenku, aby ta zrcátka byla čistě osobní od jednotlivých konkrétních lidí,“ uvedl Pleskot. Zrcátka mohli lidé posílat přímo do Litomyšle nebo na některých sběrných místech, například na pardubické univerzitě. Do sobotní vernisáže jich umělci nasbírali přes 1800.

„Všechny jsme ještě nestihli nainstalovat,“ posteskl si Lukáš Gavlovský, který chce s kolegou v lepení zrcátek pokračovat, neboť lidé posílají další, nová zrcátka přibyla do připravené ošatky i v průběhu vernisáže.

Kromě rozličných tvarů kapesních zrcátek umělcům přišlo i několik zajímavostí. „Máme tady například zrcátko, které je 100 let staré, nebo třeba reflektor z auta, které patřilo Václavu Havlovi. Daroval nám ho sběratel,“ popsal Gavlovský a ukázal na zeď, kde vedle reflektoru visel ještě znak auta VW Golf a také fotka exprezidenta za volantem jeho Golfu. Exponáty přicházely nejen z Česka a Slovenska, ale například z Německa či Švýcarska.

Srdce pro Václava Havla vystavují ve sklepení zámku zapsaného na seznamu UNESCO manželé Eva a Jan Piknovi spolu se stálou expozicí soch Olbrama Zoubka. „Nejprve bylo vystaveno na piazzetě Národního divadla v Praze a pak putovalo po České republice. Po dvou letech si autoři řekli, že je potřeba jej někam umístit, aby putovali lidé za srdcem. Jednou ze zastávek v roce 2012 byla Litomyšl. My jsme si velmi oblíbili jak autory, tak srdéčko – a na to si vzpomněli, proto vybrali Litomyšl a zdejší sklepení, které má ideální klimatické podmínky a také tu srdce sousedí se sochami Olbrama Zoubka, jenž měl podobné zaměření, dělal Jana Palacha, Jana Zajíce, byl perzekvován režimem,“ popsal Jan Pikna.

A co by na takový nápad asi řekl Václav Havel? „Já si myslím, že by se mu to líbilo. Václav Havel byl člověk veselého typu a velmi otevřený. Moc by se mu líbila ta třpytivost prostoru a rozzářenost pomocí zrcátek. Myslím, že by to určitě velmi přijal,“ řekl architekt Pleskot.

 

Celý článek a video

Litomyšl oslavila republiku sbírkou zrcátek. Na počest Václava Havla

Jedním z mnoha litomyšlských programů na počest stoletého výročí republiky byla sobotní vernisáž performance Více Srdce pro Václava Havla v zámeckém sklepení. Známou plastiku Srdce pro Václava Havla z vosku svíček zapálených v prosinci roku 2011 po smrti prezidenta na náměstích a dalších místech doplnila zrcátka, která voskové srdce odrážejí.

„Zatímco ten bláznivý nápad se srdcem a voskem byl můj, tentokrát přišel můj kolega Roman Švejda s tím, abychom dali tomuto místu nový akcent. Původně myslel na klasická zrcadla, která by objekt obstoupila a odrážela ho jako v zrcadlové síni. Poté jsme dospěli k osobním zrcátkům, což je paralela k předchozímu doteku jednotlivých lidí voskem a jako doklad toho, že ohlas toho velkého srdce a Havlova odkazu mezi lidmi žije,“ řekl spolutvůrce díla sochař Lukáš Gavlovský.

„Říkal jsem si, že to nechce nic jiného, než více srdce pro Václava Havla ve všech významech té věty. Viděl jsem srdce, jak se odráží ve stu zrcadlech a tvoří nekonečné řady srdcí a v těch zrcadlech vidí každý i sám sebe,“ charakterizoval svoji původní vizi Roman Švejda

Autoři oslovili i architekta Josefa Pleskota, konečné provedení bylo konzultováno s ním.

Tvůrci vyzvali veřejnost v minulých týdnech ke sběru zrcátek, nakonec jich napočítali téměř 1 800. Přicházela i zrcátka ze Slovenska, Německa či Švýcarska. Spolu se svými pomocníky hledali spáry v klenbě a zdivu, do nichž zatloukali hřebíčky, na ty pak lepili zrcátka různých tvarů, barev a velikostí, na některých nechyběly vzkazy. Během pěti dnů se jich podařilo instalovat kolem víc než tisícovku.

„Pokud budou lidé posílat na adresu Smetanovy Litomyšle další zrcátka, budeme se snažit všechny umístit. Ideou je zobrazit objekt v jednotlivých zrcátkách, ale i to, že se každý člověk stane součástí této stěny a vytvoří spojitost mezi tím opravdovým srdcem uvnitř nás a tím velkým. Václav Havel měl srdíčko u svého podpisu a je úžasné ho oživit. Stoleté jubileum republiky je spojeno hlavně s Masarykem, ale já s tímto výročím rád spojuji i Václava Havla, druhou velkou personu tohoto národa,“ dodal Lukáš Gavlovský.

Je potřeba jít proti malověrnosti
Sobotní vernisáž pořádaná společností Smetanova Litomyšl byla velmi hojně navštívena. Mezi hosty byl i někdejší spolupracovník Václava Havla v Občanském fóru a pozdější spolumajitel zámku v Nových Hradech na Orlickoústecku Petr Kučera.

„Nápad je to dobrý a myslím, že přesně odráží potřebu jít proti malověrnosti, která nemá velké oprávnění. Žijeme si jako v bavlnce. A stesky, které se ozývají, jsou možná i kvůli tomu, že jsme ztratili vizi, kterou Václav Havel představoval. Pro mě, a nejen pro mě, je to milé připomenutí právě toho, že v jeho vize věříme, že máme velkou budoucnost, pokud budeme tvůrčí a půjdeme za svou ideou. Tato instalace k tomu nabádá. Zrcadlí jak to, co bylo, tak zrcadlí nás, jací budeme,“ řekl Petr Kučera.

Vedle rozšířené instalace Srdce pro Václava Havla stojí za návštěvu Litomyšle od soboty i další dva umělecké objekty, současně bylo upraveno jejich okolí. V ulici 9. května byla slavnostně odhalena socha Slavěny od sochaře Arnolda Bartůňka a na autobusovém nádraží sloup s názvem Trikolora od Václava Ciglera a Michala Motyčky, který bude nepřehlédnutelný vždy až po setmění.

 

Celý článek a fotografie

Zrcátka na voskové srdce pro VH

Na voskové srdce pro Václava Havla v Litomyšli teď nově míří stovky zrcátek. Autoři projektu je vybrali ve veřejné sbírce s názvem Více srdce. Vernisáž bude v sobotu, tedy v předvečer stého výročí vzniku republiky.

 

Reportáž

Srdce pro Václava Havla doplní stovky zrcátek ze všech koutů země

Na patnáct set různých malých zrcátek přinesli a poslali lidé z celé republiky autorům známé plastiky Srdce pro Václava Havla, která vznikla z vosku svíček zapálených po smrti prezidenta na náměstích a dalších místech. Dílo teď v Litomyšli doplní zrcátka, která budou voskové srdce odrážet.

Autoři Lukáš Gavlovský, Roman Švejda a architekt Josef Pleskot se letos rozhodli doplnit Srdce pro Václava Havla ve sklepení litomyšlského zámku o stovky zrcátek.

Dílo nazvali Více srdce pro Václava Havla. Svou rozšířenou instalaci zpřístupní veřejnosti v sobotu 27. října ve 14 hodin.

„Zrcátka jsou paralela k Srdci pro Václava Havla, které představuje vosk těch tisíců a tisíců svíček z ulic a náměstí, které tam lidé po smrti prezidenta vlastnoručně přinesli a zapálili. Je za nimi spousta příběhů,“ říká Lukáš Gavlovský.

Zrcátka mohli lidé posílat do Litomyšle nebo odevzdat na řadě sběrných míst, například v Praze, Brně, v Krkonoších, ale třeba i v Uhlířských Janovicích. Výtvarníci v minulém týdnu podnikli „spanilou“ jízdu, aby si věnovaná zrcátka, často s připojenými vzkazy od dárců, osobně převzali.

Během tří dnů najezdili téměř třináct set kilometrů, nyní se se svými pomocníky uzavřeli na několik dní do sklepení litomyšlského zámku. Tam se za stálou galerií soch Olbrama Zoubka snaží co nejvíce zrcátek umístit v místnosti s voskovým srdcem do spár historické kamenné klenby.

Instalace zrcátek není právě nejjednodušší. Autoři spolu se svými pomocníky hledají spáry ve zdivu, do nichž zatloukají hřebíčky. Na ty pak lepí zrcátka různých tvarů, barev a velikostí.

„Snad se nám podaří umístit všechna, protože nám přicházejí stále další. S tím počítáme. Projekt trvá dál a lidé mohou osobní zrcátka se vzkazem pro Václava Havla stále posílat. Jednou za čas se sem vrátíme a umístíme k Srdci další,“ upřesňuje Roman Švejda.

Ideou iniciativy je, aby se Srdce pro Václava Havla zrcadlilo v co nejvíce zrcátkách a tím se pomyslně násobil i jeho odkaz.

Na některá zrcátka lidé napsali i vzkazy
Roman Švejda ukazuje jedno zvláštní „zrcátko“. Je jím původní čelní reflektor Volkswagenu Golf, který si jako své poslední civilní auto koupil v roce 1987 Václav Havel. Používal ho za revoluce a dokonce v něm jezdil ještě první měsíce v úřadu prezidenta, když nechtěl jezdit oficiální šestsettrojkou.

„Reflektor nám se slzou v oku věnoval muž z Hřivínova Újezdu u Luhačovic, který Havlův golf jako nepojízdný šrot koupil a restauroval do perfektního stavu. Prý sežene reflektor jiný,“ říká Roman Švejda.

Lukáš Gavlovský dodává, že reflektoru z Havlova auta visí na klenbě oboustranná fotografie Václava Havla právě v onom golfu. „Snímek nám k Srdci věnoval dlouholetý Havlův fotograf Bohdan Holomíček. Ten nám se sběrem zrcátek se svou paní Evou Hrubou rovněž pomáhal a sám věnoval do projektu zpětné zrcátko ze svého auta,“ říká Lukáš Gavlovský.

Švejda ukazuje i zrcátko z petrolejky, které autorům na sběrné místo Divadla Husa na Provázku osobně přinesl na poslední chvíli divadelní režisér Vladimír Morávek, známý i filmem Nuda v Brně. Lukáš Gavlovský ukazuje „souhvězdí“ zrcátek na klenutém stropě od studentů a všech rektorů a děkana Pardubické univerzity.

„Zrcátko nám věnoval přes svou asistentku také Karel Schwarzenberg. Sám prý jako chlap zrcátka u sebe nenosí,“ říká Roman Švejda.

Lidé k zrcátkům přidávali vzkazy, některé psané rovnou na ně. Jedna z dárkyň to své doslova zulíbala červenou rtěnkou.

„Dostali jsme třeba zrcátko se vzkazem mladých manželů, kteří počali dítě a doufají, že až dospěje, bude mít také tak úžasného prezidenta, jakým byl Václav Havel. Dostali jsme hezké, velmi staré zrcátko, na němž je napsáno Stoleté po babičce. A vypadá to, že to byla v jejich rodině relikvie,“ zastaví se u zrcátka Roman Švejda.

Podle Lukáše Gavlovského v Zámeckém sklepení vlastně trochu neplánovaně vznikne muzeum kapesních zrcátek.

„Zjistili jsme, že existují třeba zrcátka s instalovaným hřebenem nebo s ručně broušenými ornamenty. Možná tady vzniká obrovská koláž s největší kumulací zrcátek v naší zemi, možná v Evropě,“ říká.

 

Celý článek a video

Univerzita sbírá zrcátka pro Václava Havla

Pardubice – Pardubická univerzita se zapojila do litomyšlské výzvy „Více srdce pro Václava Havla“, kterou iniciovali autoři voskového Srdce pro Václava Havla.

Ti chtějí z kapesních zrcátek sestavit krystal a rozzářit místnost ve sklepení litomyšlského zámku. Zrcátko věnovali i rektor a děkani všech sedmi fakult za sebe a své studenty a symbolicky je podepsali na Lavičce Václava Havla v atriu v univerzitním kampusu. Své malé zrcátko mohou zájemci přinést ještě během čtvrtka k centrálnímu pultu do univerzitní knihovny. V pátek před polednem si zrcátka z Pardubic odvezou sami autoři a zabudují je do své nové instalace.

 

Celý článek

Z kabelky do sklepa. K srdci Václava Havla míří stovky zrcátek

Spontánnost. To je slovo, které nejvíc vystihuje Srdce pro Václava Havla. Před lety vzniklo ze svíček posbíraných na pietních místech, kde se lidé loučili se zesnulým prezidentem.Teď zase volně vyplynul nápad srdce znásobit.

„Když v prosinci 2011 Václav Havel zemřel, tak se celý národ spojil a přinášel svíčky na různá místa po republice. Autoři Srdce pro Václava Havla Lukáš Gavlovský a Roman Švejda tehdy přišli s nápadem nedohořelé svíčky posbírat a vytvořit z nich jakousi plastiku. Nakonec má tvar srdce a trvale připomíná dobu, kdy lidé mysleli na to, že odešel člověk, který nesl jakousi ideu slušné společnosti,“ myslí si Jan Pikna ze společnosti Smetanova Litomyšl.

Plastika putovala několika městy Česka. Od dubna 2014 je vystavená ve sklepení litomyšlského zámku. „Jsou tam pro ni vhodné klimatické podmínky. Stálá, spíš nižší teplota. U nás jí je nejlépe.“

K čemu více srdce?
Jan Pikna zdůrazňuje, že nestaví žádný kult Václava Havla. „Je to o tom, že nám chybí pocit slušné politiky. Autoři proto přišli s tím, že je potřeba Více srdce pro Václava Havla. Proto chtěli znásobit počet srdcí zrcátky, ve kterých se budou odrážet. Na uveřejněnou výzvu lidé posílají a přinášejí osobní zrcátka, která autoři budou instalovat kolem srdce. Vznikne krystal vytvořený právě z darovaných zrcátek. Všechno díky nim bude zmnožené.“

Někteří dárci si podle Evy Piknové dokonce zaběhli do sklenářství a nechali si tam nařezat kousky skla, které potom popsali svými osobními věnováními. „Je to opravdu velmi pestrá hromádka. Kuriózní jsou taky způsoby balení. Jedno zrcátko přišlo v pletené rukavici, aby se nerozbilo. Vznikla řada sběrných míst, nemusí se tedy posílat poštou. Zapojila se třeba Univerzita Pardubice, kde je taky možné zrcátko uložit.“

Vernisáž nové instalace Více srdce pro Václava Havla se uskuteční den před stým výročím vzniku samostatné Československé republiky, a to 27. října od 14 hodin za účasti autorů a významných hostů. „ Akce ale může dál pokračovat, pokud budou lidé chtít věnovat další zrcátka. Je vítaný každý, kdo sdílí danou myšlenku.“

Síťová nenávist
Do srdce někteří lidé „píšou“ své vzkazy pro Havla. „Ve většině případů ty vzkazy jsou kladné, velmi pozitivní čtení. Spousta vzkazů pochází taky od mladých lidí, od dětí. Moc hezky se čtou. Že se srdce ocitlo zrovna u nás, bereme jako obrovskou poctu,“ usmívá se Piknová.

Horší pohled už bývá na některé komentáře na facebooku. „Tam se někdy dočítáme docela hrůzostrašné a nenávistné věci jako třeba že Havel byl vrah, tak co tady vyvádíme za nechutnosti. Je zajímavé, že Václav Havel pořád budí takové emoce. Pro některé lidi jsou pravda a láska nesnesitelné pojmy.“

 

Celý článek vč. audionahrávky rozhovoru

Komu chybí Václav Havel, může do Litomyšle poslat zrcátkc

Autoři zveřejnili v květnu výzvu, v níž požádali veřejnost, aby věnovala na projekt svá osobní zrcátka s případným vzkazem. Nyní iniciativa vstupuje do finiše. Na několika místech v republice dávají podporovatelé projektu lidem možnost donést zrcátka osobně. Jsou mezi nimi adresy v Praze, Ostravě, Brně, ale třeba i v Peci pod Sněžkou.

Ředitelka komunikace společnosti Smetanova Litomyšl Eva Piknová sdělila, že tato závěrečná kampaň výzvy odstartovala včera, tedy v den narození Václava Havla. Lidé mohou svá zrcátka posílat nebo přinášet do 18. října do sídla společnosti na litomyšlském zámeckém návrší.

„Lidé zrcátka spíše posílají. Když jsme obálky minulý týden rozbalovali, zjistili jsme, že spousta balíčků obsahuje úžasné vzkazy, některé jsou přímo na zrcátkách. Dostali jsme i historické okrouhlé zrcátko po babičce, která předminulý rok zemřela. Její dcera nám ho ale poslala s tím, že kdyby babička žila, určitě by nám ho chtěla poslat,“ říká Eva Piknová.

Zrcátka přicházejí z celé republiky, třeba z Mostu, Ostravy či Českıch Budějovic. Několik zrcátek dorazilo až z Německa a ze Švýcarska.

Lidé posílají zrcátka různých tvarů, hodně jich je rozklápěcích s umělohmotnými kryty.

„Jedna paní z Ostravska si nechala malá zrcátka nařezat u sklenáře za sebe, své blízké a známé. Každý pak na ně napsal vzkaz. Přišlo nám i zrcátko chráněné před rozbitím v pletené rukavici. Tři zrcátka přišla rozbitá, ale autoři si s nimi jistě poradí,“ říká Piknová.

Sběrné Místo Vznikne I Na Univerzitě

Například všechny fakulty Univerzity Pardubice věnují za sebe jedno zrcátko podepsané rektorem a děkanem. Mnozí jejich studenti se nyní rozhodli, že darují také zrcátko za sebe. Takže jedno ze sběrných míst vznikne i na univerzitě.

Nová expozice nazvaná Více Srdce pro Václava Havla se otevře v předvečer oslav 100. výročí vzniku Československa. Lidé ji poprvé spatří na vernisáži s debatou s autory ve sklepení zámku v Litomyšli 27. října ve 14 hodin.

„Ve společnosti se něco změnilo. Posunula se někam, kde už není příliš místo pro Srdce pro Václava Havla nebo už není mnoho srdce. Napadlo nás, pojďme nechat to jedno jediné velké srdce, které v zámeckém sklepení je, odrážet v zrcadlech donekonečna mezi sebou, aby vzniklo nekonečné množství srdcí. A budou to vaše zrcátka, ta která nám darujete, ve vašich zrcadlech s vaším příběhem se bude odrážet,“ míní jeden z autorů Roman Švejda.

Autoři Srdce pro Václava Havla by rádi získali „stovky a stovky“ zrcátek.

„Jednak aby instalace byla působivá, ale hlavně proto, že jejich množství se stane obrazem sympatií s idejemi Václava Havla. Odrazem touhy po srdečném prostředí,“ upřesňuje Švejda.

Autoři chtějí 19. října objet všechna „sběrná“ místa v zemi a 20. října začít zrcátka u voskového srdce instalovat. Finální podoba jakéhosi obráceného krystalu, v němž se bude odrážet jak srdce, tak člověk, by měla být hotová za čtyři dny.

 

Celý článek

Více srdce pro Havla, potřebují 1500 zrcátek

Litomyšl - Darujte své malé zrcátko do nové instalace Více srdce pro Václava Havla, která vznikne v Litomyšli. Obří voskové srdce doplní stovky zrcátek.

Před sedmi lety, po smrti Václava Havla, vzniklo z vosku svíček velké srdce. Nachází se ve sklepení litomyšlského zámku, a protože srdce mezi lidmi ubývá, doplní to voskové stovky zrcátek.

Více srdce pro Václava Havla je výzva všem lidem, aby zasílali malá zrcátka. Roman Švejda, Lukáš Gavlovský a Josef Pleskot stojí za výzvou a chtějí oživit expozici voskového srdce i ideje Václava Havla.

„Napadlo nás, pojďme nechat to jedno jediné velké srdce, které je v zámeckém sklepení, odrážet v zrcadlech donekonečna mezi sebou, aby vzniklo nekonečné množství srdcí,“ přibližuje nápad jeden z autorů srdce Roman Švejda.

Osobní zrcátka mohou lidé posílat na Smetanovu Litomyšl. Další sběrné místo vzniklo v univerzitní knihovně v Pardubicích nebo turistickém infocentru v Peci pod Sněžkou, ve výtvarné dílně v Jánských Lázních a na dalších asi deseti místech v celé republice. Do výzvy se zapojila i Univerzita Pardubice. Všech sedm fakult věnovalo své zrcátko podepsané děkanem a rektorem.

Lidé mohou zrcátka posílat do 18. října. Samotná instalace začne ve sklepení zámku v Litomyšli 20. října a lidé novou expozici spatří poprvé 27. října. „Odhadem už máme jenom v Litomyšli asi 500 zrcátek. A na jiných místech nevíme, necháme se překvapit, kolik nám jich nakonec předají. Máme ale představu, kolik jich potřebujeme, a to je minimálně 1500. Výzvu ovšem nechceme nikdy přerušit, zrcátka mohou chodit dál a lze srdce časem doplnit. Může to být živá věc na několik let,“ dodává autor srdce Lukáš Gavlovský. Zrcátka vytvoří světelnou klenbu nad voskovým dílem ve sklepení. A všichni tam najdou to svoje i příběhy nebo vzkazy, které se zrcátky posílají.

„Dostal jsem zrcátko od své maminky, která ho dvacet let nosila v kabelce. To zrcátko našel můj táta ve Francii v lese a moje maminka ho věnovala na instalaci,“ dodává jeden z příběhů Lukáš Gavlovský.

Vernisáž nové instalace Více srdce pro Václava Havla se uskuteční den před 100. výročím vzniku samostatné Československé republiky 27. října ve 14 hodin.

 

Celý článek

Voskové Srdce pro Václava Havla doplní krystal ze zrcátek

Voskové Srdce pro Václava Havla ze zbytků svíček, které lidé nosili na různá místa po smrti bývalého prezidenta, dostane nový rozměr. Objekt umístěný v zámeckém sklepení v Litomyšli bude doplněn obráceným krystalem vytvořeným z darovaných zrcátek, v nichž se bude srdce odrážet. K darování zrcátek vyzvali veřejnost autoři srdce Roman Švejda a Lukáš Gavlovský a architekt Josef Pleskot, uvedla v tiskové zprávě mluvčí Smetanovy Litomyšle Jana Bisová.

"Rádi bychom získali stovky a stovky zrcátek. Jednak aby instalace byla působivá, ale hlavně proto, že jejich množství se stane obrazem sympatií s idejemi Václava Havla. Odrazem touhy po srdečném prostředí," uvedl Švejda.

Zrcátka se již delší dobu shromažďují v Litomyšli a na sběrných místech v Praze, Brně, Ostravě, Pardubicích a dalších městech. Jejich instalace začne 20. října. Finální podoba obráceného krystalu by pak měla být hotova během čtyř dnů.

"Cítíme, že se česká společnost v posledních letech velice proměnila. Zhrubla, vytrácí se z ní slušnost, soucítění, z politiky se stala špinavá věc ovládaná divnými zájmy. S chutí se plive na pravdu a lásku. Srdce pro Václava Havla se vytrácí," uvedli autoři výzvy.

Vernisáž nové instalace Více srdce pro Václava Havla se uskuteční den před 100. výročím vzniku samostatné Československé republiky 27. října od 14.00 za účasti autorů i významných hostů. Po ní bude následovat debata o idejích Václava Havla a prvního československého prezidenta T. G. Masaryka.

 

Celý článek

Nekonečné Srdce pro Václava Havla. Tvůrci voskové plastiky sbírají zrcátka, vytvoří z nich obrácený krystal

Autoři plastiky Srdce pro Václava Havla - Lukáš Gavlovský a Roman Švejda - plánují oživit projekt, který vznikl jako občanská iniciativa po smrti prezidenta Václava Havla.

 

Umělci tehdy sesbírali tisíce nedohořených svíček, které museli být během prosince 2011 a ledna 2012 odklizeny z pietních míst, a vytvořili dvoumetrovou a přes dvě tuny vážící voskovou plastiku - otevřené srdce, do kterého lze vstoupit. Teď chtějí projekt posunout ještě o kus dál a vytvořit „Více srdce pro Václava Havla".

 

Srdce pro Václava Havla odhalili jeho tvůrci na na piazettě Národního divadla v únoru 2012. Dva měsíce poté se vydala na cestu českými městy a poslední čtyři roky umístěna v zámeckém sklepení v Litomyšli, kde je součástí expozice, jejíž uspořádání navrhl architekt Josef Pleskot. Nejdřív ji ale umělci museli zrestaurovat, na vosku se podepsalo dvouleté putování po českých městech, a to doslova, říká Roman Švejda… „Lidi to k tomu nabádá, aby si zapsali svoje jméno, svůj vzkaz nebo svůj postoj vůči Havlovi, a to také dělali měrou vrchovatou. Po prvním vystavení na piazzettě dostalo srdce zabrat, bylo pokryto vzkazy, ať už kladnými, nebo zápornými. Bylo to možná nadmíru, a tak jsme usoudili, že před dalším vystavením ho bude potřeba zrestaurovat. Udělali jsme to ale citlivým způsobem – ty největší rýpance jsme zalívali voskem odlišné barvy, než je okolí, takže nápisy zůstaly vidět odlišnou barvou vosku.“

 

Po šesti letech se oba umělci rozhodli, že se k projektu vrátí. A Roman Švejda vysvětluje proč. „Přijde nám, že je to zapotřebí, že se postupně ve společnosti něco změnilo. Postupně se posunula společnost někam, kde už není srdce pro Václava Havla. A tak nás napadlo nechat jedno jediné srdce odrážet v zrcadlech do nekonečna mezi sebou tak, aby vzniklo nekonečné množství srdcí.“

 

Chtějí tak výstavní prostor proměnit v obrácený krystal a v tomto vnitřní prostoru krystalu se bude odrážet jak srdce, tak člověk. A Lukáš Gavlovský odpovídá na otázku, proč je pro umělce důležité angažovat společnost a vytvořit dílo společně. „Společnost je živá a když přijdete s nějakým nápadem a myšlenku pustíte do toho živočicha, elementu společnosti, tak to nějak rezonuje. Zároveň nevíte, jak to dopadne. Nevěděli jsme to na začátku, když jsme to dělali, a nevíme to ani teď.“

 

Do konce září chtějí umělci sesbírat co nejvíc kapesních a osobních zrcátek jakýchkoli tvarů. Dárci je mohou posílat na adresu Smetanovy Litomyšle, ale existuje i několik sběrných míst.

 

Celý článek vč. nahrávky rozhovoru s Romanem Švejdou a Lukášem Gavlovským

Srdce pro Václava Havla je jen jedno. Pomozte ho znásobit

Voskové Srdce pro Václava Havla je přes čtyři roky v zámeckém sklepení v Litomyšli. Expozici teď mají proměnit malá zrcátka. Sejdou se jich tisíce?

Více Srdce pro Václava Havla. To je název iniciativy, kterou odstartovali autoři plastiky Srdce pro Václava Havla, výtvarníci Lukáš Gavlovský a Roman Švejda. Společně se společností Smetanova Litomyšl, která se o voskové srdce v Litomyšli stará a architektem Josefem Pleskotem chtějí výstavní prostor proměnit v krystal. V něm se bude odrážet srdce a také člověk. Doufají, že lidé, pyšní na odkaz Václava Havla, do Litomyšle pošlou svoje zrcátka.

Více Srdce

Srdce pro Václava Havla je plastika ve tvaru otevřeného srdce, do které můžete vstoupit. Autoři Lukáš Gavlovský a Roman Švejda ji vytvořili z vosku tisíců nedohořených svíček, které zůstaly na pietních místech po smrti Václava Havla v prosinci 2011. Plastika byla odhalena v Praze ještě v zimě následujícího roku a poté putovala dalšími městy Česka. Od dubna 2014 je Srdce pro Václava Havla vystavené ve sklepení litomyšlského zámku, kde má vhodné klimatické podmínky.

Projekt nové podoby Srdce pro Václava Havla se odehrává současně se 60. ročníkem Národního festivalu Smetanova Smetanova Litomyšl, je jednou z jeho doprovodných akcí. „Samozřejmě spolu s autory věříme, že pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí,“ říká ředitel festivalu Jan Pikna. „Lidí, kteří toto sdílí, je pořád dost. A v tuto dobu jich je potřeba více, než kdykoliv jindy. Proto chceme sklepení obložit zrcátky, aby bylo více Srdce, aby se odráželo všude okolo. A také samozřejmě lidé, kteří u srdce budou stát. Tak se znásobí počet srdcí i lidí, kteří sdílí Havlovu myšlenku a jeho odkaz.“

„Jsme zvědaví na to, kolik zrcátek se nám sejde,“ pokračuje Jan Pikna. „Přestože jsme iniciativu Více Srdce pro Václava Havla ještě nevyhlásili oficiálně, hlavně díky sociálním sítím už do Litomyšle proudí zrcátka. Ať už z Českých Budějovic, z Krnova nebo ze zahraničí. Zrcátka je možné posílat na adresu Smetanova Litomyšl, Jiráskova 133, 570 01 Litomyšl.“

Tisíce barevných vzkazů

Výtvarníci Lukáš Gavlovský a Roman Švejda na přelomu roku 2011 a 2012 nashromáždili 3,5 tuny vosku a odlili z něho plastiku o váze 2,3 tuny. Srdce se skládá ze 115 kvádrů a vysoké je dva metry. Bezprostředně už po odhalení na piazzettě Národního divadla (9. února 2012) začala plastika žít svým životem. „Vosk samozřejmě svádí k tomu, abychom si do něho rýpli. A tak se v srdci, tak jak putovalo po naší republice, objevilo nespočet dalších srdíček a samozřejmě i vzkazů,“ připomíná výtvarník Roman Švejda.

„Lidé se Srdce už od začátku dotýkali a pořád dotýkají. Ostatně, kde najdete sochu, ke které lidé čichají a s láskou ji hladí? Ta socha má skutečně obrovskou lidskou paměť, a to je na tom to krásné,“ dodává další z autorů Lukáš Gavlovský. Aby návštěvníci expozice, byť v dobré víře, křehké plastice neublížili příliš, mají možnost napsat svůj vzkaz nebo pocit na malé papírové srdíčko. Ve sklepení litomyšlského zámku příbývají téměř každodenně a každý si je tam může přečíst.

 

Celý článek vč. audionahrávky rozhovoru

Sklepení se stane díky zrcátkům obráceným krystalem

Litomyšl – Autoři plastiky a instalace Srdce pro Václava Havla chtějí připomenout Havlův odkaz iniciativou Více Srdce pro Václava Havla. Sbírají proto malá osobní zrcátka.

Voskové Srdce pro Václava Havla je už pět let v zámeckém sklepení v Litomyšli. Autoři plastiky Lukáš Gavlovský a Roman Švejda nyní přišli s novým nápadem. „Cítíme, že se česká společnost v posledních letech proměnila – zhrubla, vytrácí se z ní slušnost, soucítění. S chutí se plive na Pravdu a Lásku. Srdce pro Václava Havla se vytrácí. Proto jsme se rozhodli připomenout Havlův odkaz iniciativou Více Srdce pro Václava Havla,“ vysvětlují Lukáš Gavlovský a Roman Švejda.

Sbírají malá zrcátka, protože chtějí expozici ve sklepení oživit. „Přáli bychom si, aby se prostor zámeckého sklepení stal obráceným krystalem, v jehož středu se bude odrážet Srdce a Člověk,“ dodávají autoři.

Pokud nasbírají dostatek zrcátek, otevřou oživenou instalaci už letos v říjnu. Zrcátka mohou lidé posílat a nosit na Smetanovu Litomyšl.

 

Celý článek

Havlovo voskové srdce mají už i v Chicagu

 
Chicago - Na radnici v americkém Chicagu odhalili voskové srdce jako vzpomínku na Václava Havla. Jde o zmenšeninu díla, které vzniklo ze svíček po smrti bývalého prezidenta v roce 2011. Akcí vyvrcholil kulturní festival Dny Prahy v Chicagu, který připomněl čtvrtstoletí navázání partnerství mezi oběma městy.
 
Menší verze původního českého srdce, ovšem ze stejných svíček z náměstí, bude po Americe cestovat. Havel přichází více než 100 let po Karlu Havlíčkovi Borovském, který už - podobně jako Tomáš Garrigue Masaryk - památník v Chicagu má. Chicagský starosta Rahm Emanuel patří jako bývalá pravá ruka prezidenta Baracka Obamy mezi nejvýraznější politiky v USA. On sám považuje Havla zase za jednu z nejvýznamnějších českých postav. "Je to uznání mimořádné příležitosti chopit se svobody. Byl to jeden z prominentních vůdců 20. století, který nám připomíná skvělý odkaz, schopnosti, lidskou důstojnost a soucit," prohlásil Emanuel, při slavnostním odhalení voskového srdce, jehož se zúčastnila i pražská primátorka Adriana Krnáčová.
 

 

Litomyšl vzpomínala na Václava Havla

 
Lidé, kteří si chtěli připomenout prvního českého prezidenta Václava Havla u příležitosti třetího výročí jeho úmrtí, přišli včera do sklepení litomyšlského zámku.
Tam je od dubna umístěno Srdce pro Václava Havla. Plastiku vytvořili Lukáš Gavlovský a Roman Švejda ze zbytků svíček zapalovaných po smrti Václava Havla na pietních místech po celé České republice. Srdce mohli vidět lidé na několika místech země, časté stěhování však zanechalo na uměleckém díle řadu šrámů, a proto se nakonec autoři rozhodli, že bude trvale umístěno právě v Litomyšli, kde cítí přirozenou blízkost Havlovým myšlenkám. „Chtěli jsme najít pro srdce stálé místo a v Litomyšli je v dobrých rukách a na dobrém místě. Toto město vděčí Václavu Havlovi hodně za to, kam se posunulo,“ řekl Roman Švejda.

Před třemi lety zemřel Václav Havel

 
Kristina KLOUBKOVÁ, moderátorka
--------------------
Jsou to přesně 3 roky, co zemřel první polistopadový prezident, kritik komunistického režimu a dramatik Václav Havel.
 
Martin POUVA, moderátor
--------------------
Ten skonal na své chalupě na Hrádečku u Trutnova. O 5 dní později byl pohřben na vinohradském hřbitově. Smutečního průvodu se tehdy zúčastnily desetitisíce lidí.

Číst dál: Před třemi lety zemřel Václav Havel

Vzpomínky na Václava Havla

 
Jorga HRUŠKOVÁ, moderátorka
--------------------
Třetí výročí úmrtí Václava Havla si lidé připomínají také na jiných místech v celé zemi. Například v Jihlavě kladou květiny a zapalují svíčky u sochy prvního československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka. Organizátoři místo, kde už teď hoří ze svíček vytvořený symbol srdce s Havlovými iniciály, zvolili záměrně.
 
Petr PALOVČÍK, organizátor akce v Jihlavě
--------------------
My chceme poukázat na to, že po jeho odchodu v podstatě na Hradě pro nás chybí morálka, slušnost, takt a taky vhodná prezentace České republiky v zahraničí.

Číst dál: Vzpomínky na Václava Havla

Lidé zavzpomínají na Václava Havla

 
Litomyšl – Dnešní den si připomínáme třetí výročí úmrtí Václava Havla.
 
Od dubna letošního roku je ve sklepení litomyšlského zámku umístěné Srdce pro Václava Havla. Vosková plastika Lukáše Gavlovského a Romana Švejdy je vytvořená ze zbytků svíček zapalovaných po úmrtí prvního českého prezidenta. Trvale tak připomíná smutné předvánoční dny roku 2011, kdy si národ znovu uvědomil vzácnost politika s vírou v dobro, spravedlnost a slušnost. Při této příležitosti bude dnes od 16 do 19 hodin pro všechny, kdo si chtějí Václava Havla připomenout, bezplatně otevřena expozice Srdce ve sklepení a na novém náměstí před zámkem budou promítány krátké dokumenty a fotografie. Do Litomyšle dorazí i oba autoři voskového srdce (na fotografii při instalaci ve sklepení). Časté stěhování zanechalo na uměleckém díle řadu šrámů. Po restaurování se proto autoři rozhodli Srdce umístit nastálo a putování přenechat na návštěvnících. „Poutním“ místem zvolili Litomyšl, město, kde cítí přirozenou blízkost Havlovým myšlenkám – velkorysost, vizionářství, spontánně fungující občanskou společnost.
 
Region| Východní Čechy

Lidé si mohou připomenout úmrtí Václava Havla

 
Litomyšl - Třetí výročí úmrtí Václava Havla si dnes mohou připomenout lidé v Litomyšli, kde je umístěno v zámeckém sklepení voskové Srdce pro Václava Havla. Expozice bude při této příležitosti bezplatně otevřena od 16 do 19 hodin za přítomnosti obou autorů, Lukáše Gavlovského a Romana Švejdy. Zájemci budou moci na prvního českého prezidenta vzpomenout i zhlédnutím venkovní projekce krátkých klipů, dokumentů a fotografií na náměstíčku před piaristickou kolejí.
 
Regionální mutace| Mladá fronta DNES - pardubický kraj

Napište vzkaz Havlovi, nabízí návštěvníkům Litomyšl

LITOMYŠL Nezvyklá novinka se objeví v expozici ve sklepení litomyšlského zámku, kde je vystaveno velké voskové srdce vytvořené ze zbytků svíček zapalovaných po smrti Václava Havla. Lidé budou moci u srdce zanechat vzkaz pro prvního českého prezidenta. Ten by se v neděli dožil 78 let. 

Číst dál: Napište vzkaz Havlovi, nabízí návštěvníkům Litomyšl

Zámecké sklepení v Litomyšli ukrývá Zoubkovy sochy i voskové srdce pro Havla

 
Rozsáhlé sklepení státního zámku Litomyšl, památky zapsané na Seznamu UNESCO, je exkluzivním prostorem s neopakovatelnou atmosférou, nabízející relaxaci a odpoutání myšlenek od všedních starostí. Sály díky vysokým klenutým stropům nevyvolávají stísněné pocity obvyklé v jiných sklepních prostorách, na návštěvníky působí naopak uklidňujícím dojmem.
 
Sklepení bylo dlouhá léta veřejnosti nepřístupné. Po rekonstrukci v sedmdesátých letech 20. století bylo připraveno jako bezpečnostní kryt pro civilní obyvatelstvo a prakticky utajeno. Teprve po společenských změnách v devadesátých letech se otevřelo návštěvníkům - nejprve v rámci velkého happeningu, později sem památkový ústav umístil výstavu útrpného práva. 

Číst dál: Zámecké sklepení v Litomyšli ukrývá Zoubkovy sochy i voskové srdce pro Havla

KRONIKA

 
Ve sklepení litomyšlského zámku byla otevřena trvalá expozice plastiky Srdce pro Václava Havla. Dílo ze zbytků svíček zapalovaných po smrti prvního českého prezidenta na pietních místech po celé České republice vytvořili Lukáš Gavlovský a Roman Švejda. V podzemních prostorách je srdce umístěno se sousoším Olbrama Zoubka nazvaným Strážci, ztvárňujícím Jana Palacha a Jana Zajíce.
 

Litomyšl vyneslo setkání hlav států do vyšší společnosti

 
Na zámku v Litomyšli si osobnosti blízké Václavu Havlovi po 20 letech připomněly setkání sedmi středoevropských prezidentů.
 
LITOMYŠL / O víkendu se to na litomyšlském zámku hemžilo osobnostmi, jež měly co říct k posledním dvěma desítkám let, co uplynuly od setkání sedmi středoevropských prezidentů. Kromě tehdejších aktérů následný vývoj glosovali přední čeští architekti, diplomati, politologové a lidé blízcí prezidentu Václavu Havlovi.

Číst dál: Litomyšl vyneslo setkání hlav států do vyšší společnosti

V Litomyšli vzpomínali na setkání prezidentů

 
Kultivované diskuze a výstavy, tak vypadala sobota, která se nesla ve znamení dvacátého výročí setkání prezidentů v Litomyšli.
 
Litomyšl – Dnes je tomu přesně na den dvacet let, kdy do Litomyšle na pozvání tehdejšího prezidenta Václava Havla přijelo dalších šest hlav středoevropských států. Uspořádal jej proto, aby po skončení studené války během neformálních schůzek znovu navázal přátelské vztahy.
 
Na významné setkání, které dalo vzniknout tradici, vzpomněli v sobotu několika zasvěcenými diskuzemi, ale i například slavnostním odhalením voskového srdce v zámeckém sklepení.

Číst dál: V Litomyšli vzpomínali na setkání prezidentů

V Litomyšli vzpomínali na Havla i setkání prezidentů

 
Litomyšl – Dnes je tomu přesně na den dvacet let, kdy do Litomyšle na pozvání tehdejšího prezidenta Václava Havla přijelo dalších šest hlav středoevropských států. Uspořádal jej proto, aby po skončení studené války během neformálních schůzek znovu navázal přátelské vztahy.
 
Na významné setkání, které dalo vzniknout tradici, vzpomněli v sobotu několika zasvěcenými diskuzemi, ale i například slavnostním odhalením voskového srdce v zámeckém sklepení. 

Číst dál: V Litomyšli vzpomínali na Havla i setkání prezidentů

Srdce pro Havla je v Litomyšli

 
Ve sklepení litomyšlského zámku byla v sobotu otevřena trvalá expozice plastiky Srdce pro Václava Havla. Dílo ze zbytků svíček zapalovaných po smrti prvního českého prezidenta na pietních místech po celé České republice vytvořili Lukáš Gavlovský a Roman Švejda. V podzemních prostorách bude srdce umístěno se sousoším Olbrama Zoubka nazvaným Strážci, ztvárňujícím Jana Palacha a Jana Zajíce.

STOVKY HAVLŮ

Obraz z fotografických ruliček i známé voskové srdce jsou k vidění v Litomyšli

Svitková koláž Litomyšl žila o víkendu odkazem Václava Havla. Kromě debatního posezení na téma Václav Havel vizionář nebo otevřené výstavy s voskovým srdcem pro Václava Havla procházeli návštěvníci litomyšlského zámku také kolem velkoplošného panelu se stovkami snímků prvního českého prezidenta. Koláž z ruliček s Havlovými fotkami už zdálky vybízela k bližší prohlídce. Panel se na druhém nádvoří objevil v souvislosti s dvacátým výročím setkání sedmi středoevropských prezidentů na zámku v Litomyšli.

Chtěli debatovat o vizích Havla. A pustili se do Klause

 
V Litomyšli v sobotu otevřeli výstavu k výročí dvacet let od setkání prezidentů. Tehdejšího iniciátora schůzky Václava Havla připomnělo voskové srdce, ale také debatní pořady o bývalém českém prezidentovi.
 
LITOMYŠL První polistopadový český a československý prezident Václav Havel se stal o víkendu ústřední postavou dění v Litomyšli. Právě sem totiž před dvaceti lety pozval šest středoevropských prezidentů, aby definitivně smazal veškeré stopy po studené válce.

Číst dál: Chtěli debatovat o vizích Havla. A pustili se do Klause

Havlovo srdce v Litomyšli

 
Ve sklepení litomyšlského zámku byla v sobotu otevřena trvalá expozice plastiky Srdce pro Václava Havla. Dílo ze zbytků svíček zapalovaných po smrti prvního českého prezidenta na pietních místech po celém Česku vytvořili Lukáš Gavlovský a Roman Švejda.
 
Regionální mutace| Metro - Praha
 

HAVLOVO SRDCE JAKO POUTNÍ MÍSTO

 
NOVÝ DOMOV NASTÁLO. Ve sklepení litomyšlského zámku byla o víkendu otevřena trvalá expozice plastiky Srdce pro Václava Havla. Dílo ze zbytků svíček, zapalovaných po smrti prvního českého prezidenta na pietních místech po celé zemi, vytvořili Lukáš Gavlovský a Roman Švejda. V podzemních prostorách bude srdce umístěno spolu se sousoším Olbrama Zoubka nazvaným Strážci, ztvárňujícím Jana Palacha a Jana Zajíce. Expozice vznikla k 20. výročí setkání sedmi středoevropských prezidentů v Litomyšli, které inicioval právě Havel. Do jisté míry se stane poutním místem pro spoustu lidí, kteří měli Havla rádi a věřili v jeho ideály.

Srdce pro Havla

 
Voskové Srdce pro Václava Havla se natrvalo usídlilo ve sklepení zámku v Litomyšli. Dílo váží 2300 kg, bylo vyrobeno ze zbytků vosku svíček zapalovaných po smrti prvního českého prezidenta.

Voskové Srdce pro Václava Havla se natrvalo usídlilo v Litomyšli

Ve sklepení litomyšlského zámku byla otevřena trvalá expozice plastiky Srdce pro Václava Havla. Dílo ze zbytků svíček zapalovaných po smrti prvního českého prezidenta na pietních místech po celé České republice vytvořili Lukáš Gavlovský a Roman Švejda. V podzemních prostorách bude srdce umístěno spolu se sousoším Olbrama Zoubka nazvaným Strážci ztvárňujícím Jana Palacha a Jana Zajíce. Expozice vznikla k 20. výročí setkání sedmi středoevropských prezidentů v Litomyšli, které inicioval právě Havel.

Číst dál: Voskové Srdce pro Václava Havla se natrvalo usídlilo v Litomyšli

Po dlouhém putování našlo Havlovo srdce domov v Litomyšli

 
Litomyšl - Voskové srdce, které vzniklo ze svíček uctívajících památku prezidenta Václava Havla, našlo po dvou letech putování svůj domov. Ode dneška je natrvalo umístěno ve sklepení renesančního zámku ve východočeské Litomyšli. Má tak připomínat setkání sedmi středoevropských prezidentů, jež zde před dvaceti lety inicioval právě Havel.
 
Dílo ze zbytků svíček zapalovaných po smrti prvního českého prezidenta na pietních místech po celé České republice vytvořili Lukáš Gavlovský a Roman Švejda. Pro vznik plastiky ve tvaru otevřeného srdce, do něhož jde vstoupit, se podařilo shromáždit zhruba 5 000 kilogramů svíček. Z nich bylo získáno 2 300 kilogramů vosku a 2 700 kilogramů vytříděného odpadu. Srdce dosahuje dvoumetrové výšky, váží 2 300 kilogramů a skládá se ze 115 dílů o průměrné váze 20 kilogramů.

Číst dál: Po dlouhém putování našlo Havlovo srdce domov v Litomyšli

 
 

 

Provozuje:
 
Smetanova Litomyšl, o.p.s.
Zámecké sklepení
Jiráskova 93, Litomyšl
724 063 041
baarova@smetanovalitomysl.cz
 

Otevírací doba

 

duben:
soboty, neděle, svátky | 10 - 16

květen:
úterý - neděle | 10 - 16

červen:
úterý - neděle | 10 - 17

červenec, srpen:
pondělí - neděle | 10 - 17

září:
úterý - neděle | 10 - 17

říjen:
soboty, neděle, svátky | 10 - 16